Avatar uživatele
Pokročilý

Co to známená kdyš se řekne že je někdo vychovaný v kalvinistickém a merkantilistickém duchu ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hlavní myšlenky, z nichž vychází:
Merkantilismus
První buržoazní ekonomické učení a s ním úzce spjatý směr hospodářské politiky, jenž vznikl v západní Evropě v období akumulace kapitálu a rozpadu feudalismu v 15.-17. století.
Základní zdroj bohatství hledal v oblasti směny a obchodu, ztotožňoval bohatství s penězi, a jeho růst spatřoval v růstu množství peněz. U zemí, které neměly vlastní těžbu zlata a stříbra, považoval proto za hlavní zdroj bohatství zahraniční obchod, umožňující zvyšovat množství peněz v zemi. Merkantilismus prosazoval státní zásahy do ekonomiky (například zakládání státních manufaktur), které by umožnily rozvoj průmyslu vyrábějícího pro vývoz a vývozní expanzi. Dovoz byl omezován převážně na suroviny.
Raný merkantilismus v 15. a na začátku 16. století v Anglii požadoval naprostý zákaz vývozu peněz ze země a soustředil se na peněžní bilanci. Rozvinutá forma v 16.-17. století kladla důraz na aktvní obchodní bilanci.
K nejvýznamnějším představitelům patřili v Anglii: T. Mun, J. Child, N. Barbon, ve Francii J. B. Colbert a A. Monchrétien, v Itálii G. Scaruffi.
Více v odkazu:
http://www.cojeco.cz/…

Kalvinismus
Protestantské vyznání založené J.Kalvínem, vedle luteránství nejvýznamnější protestantská teologie. Kalvinismus byl teoretickým základem švýcarské a francouzské reformace.
Základem je víra v naprosté předurčení člověka a zároveň nezasahování boha do běhu světa. Obřady minimalizuje, hlásá morálku pracovitosti, přísnosti a čestnosti.
http://www.cojeco.cz/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Hanko, ozval se vám ten synovec? Slíbil to, jenže byl na horách, pak se učil na zkoušku. Pokud se neozval, tak mě to mrzí. Nemohu za něho. Žádala jsem ho několikrát přes rodiče.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2497
Zlatý Drap 1571
Zlatý quentos 1235
Zlatý mosoj 648
Zlatý ivzez 618
Zlatý gecco 596
Zlatý hanulka11 566
Zlatý led 544
Zlatý marci1 506
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.