Avatar uživatele
Registrovaný

Co to je "nesvéprávný člověk"?

Co to je "nesvéprávný člověk"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je jasné, že každý člověk má právo rozhodovat sám o sobě, v některých případech však svým jednáním poškozuje sebe i druhé. V takové situaci může soud rozhodnout o tom, že dotyčného jedince omezí v určité oblasti ve způsobilosti k právním úkonům nebo v těžších případech ho této způsobilosti zbaví. Důvodů pro toto soudní rozhodnutí může být několik. Většinou je jedinec omezen ve svých právech z důvodu psychického onemocnění, které mu brání v rozhodování a jedná, nebo mentálnímu postižení nebo závislosti na droze, která ovlivnila jednání a chování člověka. Nejčastějším psychickým onemocnění je schizofrenie a demence.
Pokud je jedinec takto soudně omezen, je mu ustanoven opatrovník, který má hájit jeho práva a zájmy. V ideálním případě se opatrovníkem stává někdo z rodiny, v některých případech však rodina odmítá tuto funkci a opatrovnictví přechází na obec, která k tomuto úkolu ustanovuje opatrovníka z řad svých zaměstnanců.
Opatrovnictví nesvéprávného jedince musí být vždy založeno na respektování klientovi autonomie a důstojnosti. Cílem péče o člověka by mělo být snaha přispět k tomu, aby nesvéprávný jedinec byl co nejvíce soběstačný. „ Eticko-principiální základ pro dosažení tohoto
cíle je myšlenky, že všichni lidé jsou si rovni v lidské důstojnosti.“ (Henriksen, Vetlesen, 2000).
Soudní řízení o zbavení nebo omezení ve způsobilosti k právním úkonům se děje na základě občanského soudního řádu § 186 až 193. Návrh může podat fyzická i právnická osoba. Soud vždy během řízení požaduje odborné lékařské vyšetření o zdravotním stavu vyšetřovaného. Na základě zjištěných skutečností pak soud rozhoduje o návrhu žadatele. Nesvéprávnému jedinci, může být způsobilost kdykoliv soudem vrácena. Děje se tak v případě, pokud se ukáže, že pominuly důvody pro které být dotyčný jedinec znesvéprávněn.
Opatrovníkem může být rodinný příslušník nesvéprávného a pokud odmítne, obecní úřad, kde má nesvéprávný hlášeno trvalé bydliště.

Z práce ETIKA V PRÁCI S KLIENTY ZBAVENÝMI SVÉPRÁVNOSTI.

Doplňuji:
http://is.muni.cz/…
Napsala Sylva Bártová
Magisterská diplomouvá práce, Brno 2006

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

tady mě máte


Avatar uživatele
Zlatý

Je to stav, kdy člověk nemůže sám za sebe rozhodovat, ale má určeného opatrovníka. Nesvéprávná osoba (pokud vím) nemůže podepisovat smlouvy a dělat další úkony.


Avatar uživatele
Bronzový

To je ten,co udělal ten hezký plot.


Avatar uživatele
Bronzový

OSOBA POSTIŽENÁ NEMOCÍ,NA TAKOVÉ UROVNI,ŽE S ODBORNÝM LÉKAŘSKÝM POSUDKEM,NENÍ SCHOPNA O SOBĚ ROZHODOVAT A SVOJIM JEDNÁNÍM MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÁ OKOLÍ I SÁM SOBĚ

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.