Franta_Intoš

Co to je Lubuntu? OS?

Našel jsem si na netu Lubuntu 20.04, protože jsem chtěl OS zdarma, ale ať nepotřebuje tolik RAM (např. Ubuntu potřebuje 4GB RAM) a přitom má lehké ovládání. Našel jsem teny Lubuntu. Je tam napsané že doporučená RAM je 200 MB. Jenže si nejsem jist, jestli to vůbec je OS.
Díky za radu.

PS: Lze to používat samostatně??
(Bez jiného OS?)

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, je to distro OS Linux

Další odpovědi
aliendrone

Je to distro Linuxu vycházející z klasického Ubuntu, ovšem je odladěné na stroje s nízkými výkonovýmy parametry (prostě vykopávky). Funguje tedy i na úplném šrotu, ale NEDOPORUČUJI, protože díky tého úpravě mu často řádně nefungují programy z vlastního repozitáře (a alespoň ty by MĚLY, vlastní repo je obvykle funkčně garantováno)!

Lubuntu je spíš taková hračička, frajeřinka autorů ve stylu „umíme to rozchodit i na korálkovém počítadle, zírejte“, ale za solidní OS bych ho nepovažoval. Pokud nejsi EXPERT v Linuxu, budeš z toho mít hlavu jak atomovej vědec, to mi věř! NIKDO ti kloudně neporadí, protože uživatelská podpora je veškerá žádná. ;) :D :D

anonym

Je to vlastně operační systém UBUNTU LINUX (asi nejpopulárnější linuxové distro za poslední roky, které dělá největší pokroky) a je to jeho speciální odlehčená verze která je schopná fungovat na počítačích s velmi málo RAM (méně než 2GB) s pomalými 32 bitovými procesory. LUBUNTU můžete chápat jako (Ubuntu Light, ale ve skutečnosti je to odvozeno od názvu uživatelského prostředí LXDE, které se zaměřuje na mininmální systémové nároky, a které je v něm použito).

Tedy ANO, JE TO OS, ano lze ho používat plnohodnotně a samostatně, příliš se neliší po funkční stránce od UBUNTU, spustíte na něm stejné aplikace, je prostě jenom daleko šetrnější (méně animací, méně efektů, jednodušší základní vzhled plochy) tak nevyžaduje dnešní výkonný počítač.

Z LUBUNTU byl třeba i odvozen operační systém RASPBERRY OS, který běží velmi slušně na minipočítačích velikosti krabičky od cigaret za asi 1000 Kč viz https://www.y­outube.com/wat­ch?v=qD67xfSvQrE

Franta_Intoš

@aliendrone
Jop-Přesně, je to opravdu vykopávka a nevím co s ní dělat, protože má prostě Win XP…
Jeden z vás mi poradil linux mint-ale ta vykopávka nemá žádnou RAM…

No comment......­.............­....

cochee

Pokud jsem řešil nějakou vykopávku, vždy jsem téměř vše nechal tak jak je – proc, HDD, grafárnu… až na RAM, tu jsem se vždy snažil doplnit na maximum možného. Samozřejmě v rámci zdravého rozumu – nebudu cpát do vykopávky, která jede na 32bit WinXP, osm giga raměti, když řečený OS zvládne maximálně nějaké penzum mezi 3 a 4 gigabajty…
Jinak, protože jsem zastáncem teorie, že hardware počítače není od toho, aby uspokojoval nároky operačního systému, tak i do výkonných PC si dávám linux s „lehkým prostředím“, jako např. Mint s prostředím Cinnamon anebo (momentálně) PCLinuxOS s prostředím LXDE, které bylo používáno i v řečeném Lubuntu (dnes je tam jeho nástupce, prostředí LXQt). Rozhodně žádné KDE ani Gnome.

aliendrone

Jak jsem psal jinde – používej to na hraní starých her (od DOS až po Win 98SE). Jiné rozumné využití mě nenapadá. ;) :)

anonym

určitě by se to dalo použít i na libreoffice, web, maily, přehrávání hudby a filmů … u toho webu je jisté že se na tom s LUBUNTU dají rozchodit nejnovější verze prohlížečů Firefox, Opera a Chrome, což je pro web zásadní, otázkou je jak rychle to poběží prakticky, chce to vyzkoušet. Některé weby jsou už dnes docela náročné.

anonym

tedy náročné v tom smyslu že používají různé CSS animace, které asi na tomto počítači nebudou plynulé, ale fungovat budou. Pokud by to webové animace hodně zpomalovaly, dají se v nastavení prohlížeče plošně zakázat.