cappuccino

Co si myslite, ze prumerny American vi o Ceske republice?

Vcera jsem se zeptala jednoho (vzdelaneho )Americna, co ho napadne jako prvni, kdyz slysi Ceska republika?
K memu velkemu prekvapeni to nebylo pivo, ale rok 1968 a 1989 a jmeno Vaclav Havel a Martina Navratilova.
Tak aspon ze tak, ne?:)

Nejlepší odpověď
Filip84

Co ví „průměrný Čech“ o Nikaragui? Jaké je hlavní město Etiopie? Jakou měnou se platí na Fidži? Jaké je hlavní náboženství v Ugandě?

Proč by měl „průměrný Američan“ něco vědět o České republice? Nenapadá mne jediný racionální důvod: vždyť jsme, prostě a jednoduše, tečka na druhé straně světa?

Další odpovědi
Kelt

A co ví průměrný Cech o české republice? Zná města, která jsou 300 km od jeho bydliště? Kolik lidí ví, kde je Vrchlabí, Domažlice, Rožnov pod Radhoštěm, a jiné?

Justin1

V lepším případě tohle: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=67BhxI1dfBk

led

Pýtali sa ma v New Yorku odkiaľ že som, a ja reku ale hen z Českej…
A to je za štát, kde to vo svete je, my poznáme Bohémiu, to je ti taká štvrť u nás, snaž sa aj v noci vyhýbať.
Tak ak takto poznali Českú republiku v N.Y.C. ako ju potom asi poznajú kdesi na Ďalekom Západe, či až tam kdesi pri Hollywoode. Ale tam aspoň tušia, vraj ich Arnold je kdesi z Európy a on povedal, že sa narodil neďaleko Českej zemi. ale kde to je, boh vie…

Ale nedávno mi písali, že už vedia, kde tá česká je… vraj je to neďaleko Ukrajiny, kdesi na Donbase.

elkon

Průměrný Američan ani neví kde je Evropa. Častokrát jsem se přesvědčil. Takže ČR je pro něj neznámý termín.

quentos

… zato leckteří Češi včetně tebe ani nevědí, jak se název této země správně píše…

aliendrone

https://youtu­.be/szvpFtZ_h3Y?t=11 ;) :D :D

Kazatel

Czechia nebo Chechnia, asi tak.

Rokio

Podle mě by řada Američanů mohla vědět, na kterém kontinentu se Česko nachází.

Na základce po nás učitelka zeměpisu chtěla, abychom státy dokázali najít alespoň s přesností na světadíl a to podle mě toho po nás moc nechtěla, abychom znali.

cappuccino

Ja tim nechci Americany nejak zesmesnovat! My taky nemusime a nevime spoustu veci.
Jen me zajimalo, jestli jste nejakeho Americana potkali a co o nasi republice vedel.
Netusila jsem, ze to vyvola takovou reakci!
Ale zazila jsem i to, ze jsem se bavila s Francouzem od mariny, ktery byl na vojne v Parizi a kdyz jsem se ho zeptala na svetove oceany, koukal na me jak puk!! Na mori nikdy nebyl!

Filip84

Tak za:

  1. se ptáš blbě. Je to podobné, jako bys se ptala, co ví „průměrný Evropan“ o … To je přece kravina. U. S. jsou federací, a takový občan Vermontu má s občanem Floridy, nebo Jižní Karolíny, pramálo společného. Američané nejsou „homogenní hmota“, to je naše představa, že všude na světě, to funguje, jak u některých pablbů u nás: jednou všichni sbírají céčka, pak „kdo neskáče, není Čech!“, pak – zase – všichni musí mít „mobil véčko“, pak všichni šijí tlamokryty, aby je za půl roku zahazovali všude kolem sebe a zapíjeli, jak „porazili kovida“, u toho líbačka byla, a tak vůbec, že, no a pak se – zase „všichni“ – divili, že „ta choroba“ je zpátky! Prostě to takhle není.
  2. proč bych se měl na tohle někoho ptát? Třeba já takhle vůbec nefunguju: pokud přijde „průměrný Američan“ do krámu, tak mně je úplně jedno, odkud je, proč je tady, nebo co o tom tady ví nebo neví. Pro mne je podstatné: domluvím se s ním? Pokud ne, kdo na krámě se s ním domluví? Co má pán za přání? Můžeme mu posloužit? Pokud se s ním setkám někde jinde, jako s turistou, tak úplně stejný princip: mně je trojctihodně Wurst, proč do mne nemluví česky, já to poznám, že to není Polák hovořící anglicky, já se soustředím na to, co potřebuje poradit, a pak mu odpovím: vím – poradím, nevím – neporadím. A pokud jsem se bavil s Američanem blíž, tak věř, že pokud ten člověk stojí za to, abych s ním trávil svůj soukromý čas (na čemž to, odkud je, nemá žádný podíl – nejsem zvědavý, jsem zvídavý), tak se rozhodně nebudeme spolu bavit o takových banalitách! Protože mne to, prostě a jednoduše, ani trochu nezajímá, a ani nějak neočekávám, že bude mít o Markrabství Moravském nějaké hlubší znalosti. Nejsem debil, proto: nepředpokládám.

cappuccino

Filipe, rozdil mezi nami je ten, ze u Tebe prijde treba ten American do kramu a ja s nim sedela u stolu u obeda! To uz se pak jinak konverzuje! Temata byla ruzna, ale bylo i tohle. A dostala jsem jednoznacnou odpoved. Nic vic, nic min.

Filip84

Tomu já rozumím, ale kdybych s ním seděl u oběda, tak ten čas ale využiju, ne, že se budeme bavit o takových banalitách, vždyť Ti to celou dobu vysvětluju. Pokud by to byl někdo, kdo je s to se bavit jenom o takových banalitách, tak s ním, ovšem, nebudu obědvat.

cappuccino

Samozrejme jsme probirali i jina temata!
Myslim, ze ty zbytecne vsechno komplikujes.

cappuccino

Rozdil je v tom, ze tenhle American je prave na navsteve v CR. Ja tedy, nez nekam jedu nebo letim, si o te zemi neco prectu.
Ale samozrejme neocekavam kdovi jake znalosti.
Chtela jsem jen vedet, jakou zkusenost jste udelali vy?

Filip84

Ale otázka zní, co ví „průměrný Američan“ o ČR, a „průměrný Američan“ nemá pas (na co? Do Kanady a Spojených států mexických ho nepotřebuje, a proč by jezdil jinam, když U. S. jsou ve všem The Best!?), takže „průměrný Američan“, poněkud, nemůže být v ČR na návštěvě.

Filip84

No, však ano, však ví: Havla a Navrátilovou. To je více, než by člověk čekal! 🙂

cappuccino

No, vzdyt jo!

Filip84

Rokio:

  1. Američané se tohle ale neučí. Pokud to není zemězpytec, tak se k něčemu takovému ani nemusí dostat.
  2. Ty bys, dneska, dokázal bleskurychle na mapě najít Svatou Helenu, Saint Pierre et Miquelon, Honduras, nebo třeba State of Vermont? A to jsi pár let po škole. Dokázal bys to za dalších 30 let?

Je to naivní představa.

Filip84

Kelt: To by musel být ale úplný Hotentot, aby tohle nevěděl a Hotentoti jsou všude na světě. Ale když už jsi ten místopis vzpomněl, kdo ví, kde leží: Rabštejn nad Střelou, Doupov, Habersbirk nebo Přebuz?

Filip84

A, nebo, ještě jinak: co ví „průměrný Čech“ o U. S.?

Hlavní město Alabamy?
Nejchudší stát?
Co znamená „d. c.“?
Kolik bylo zakladatelských států U. S.?
Kolik obyvatel – zhruba (jako má ČR zhruba 10m) – má Montana?
Podle čeho nebo koho se jmenuje Pennsylvania, a jaký je plný název Pennsylvanie?
Na kterém území, nebo teritoriu, U. S. se jezdí po levé straně silnice?