aliendrone

Co si myslíte o „volbě menšího zla“?

Nedávno Ametyst položila dotaz ve smyslu „kam poděla prosperita“ , resp. usilování o ni z předvolebních debat a propagačních keců. V souvislosti s tím si asi nelze nepovšimnout, že čím dál častěji v různých mediálních žvanírnách, klipech apod. zaznívá doporučení „VOLTE MENŠÍ ZLO“ (zde naposledy např. v odkazu otázky od zjentka https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-stoji-za-kampani-na-tyto-leky )

Opravdu je na tom dem(ent)okracie tak špatně, že mimoděk (o to ale PLATNĚJI!!!) přiznává, že už dávno (pokud vůbec kdy) si nevybíráme to NEJLEPŠÍ, dokonce už nevolíme mezi DOBREM a ZLEM, nýbrž jen trpně vybíráme mezi ZLEM a HORŠÍM ZLEM? Opravdu tohle lidem stačí, skutečně na víc nemáme? Není toto neúmyslné přiznání flagrantním důkazem TOTÁLNÍHO KRACHU všech dem(ent)okratických ideí a falešných rádobyhodnot? ;) :)

Nejlepší odpověď
annas

Jen několik postřehů obecně, platí kdekoliv.

Zlo je stále zlo, ať je malé, menší, než běžné, střední, dokonce velké, větší či největší z možných.

Na velikosti zla nezáleží, protože jakékoliv zlo ubližuje. Jak napsala Patricie Holečková: menší zlo slouží většímu.

Říká se, že když někdo něco myslí dobře, dělá to pro sebe. Ale pro druhé je to zlo. Ze zla málokdy vznikne dobro. .

Jenže pro některé lidí je zlo dobrem, pro jiné je dobro zlo. Ale zlo je překážkou dobra.

Stejně jako dějiny píší vítězové, zlo také určuje vítěz. Jenže je možné vždy oddělit dobro od zla?

Jan Sobotka

„Příčinou rozporů v politických stranách je skutečnost, že sicelze sdílet společnou myšlenku, ale nikoli společné koryto“

:Politik nemůže současně hájit zájmy vlků i oveček. Střídavě ovšem ano"

https://www.vkol­.cz/uploads/re­vue/5/doc/www-krok-4-2019.pdf

Další odpovědi
Drap

Bohužel, ale jako běžní voliči s tím nic nenaděláme. Že má demokracie spoustu trhlin a že těch údajných demokracií je celá řada, je všeobecně známo. Vzhledem k pudu sebezáchovy mnohdy běžným lidem nezbývá než volit menší zlo. Nebo snad víš o reálném plánu, jak to rozlousknout?

da ny

To je na dnešní (nejen) sobotu až filozofická otázka :D
Kdo určuje, co je zlo? Zklamání, vítězství?
Když není pro našince, ani jedna cesta dobrá, volí cestu menšího zla.

Co je dobré pro souseda, zaměstnavatele, nemusí být dobře pro mne.
„Volnu menšího zla“, chápu jako bývalá zklamání/selhání při „velkých změnách“.
Nebo, politikům nevěřím (všichni jsou prospěchář, je to banda zlodějů, atp.…) JE TO ZLO. Pak volí to menší, dobro v tom žádné nevidí ;)
Také hraje roli obava z „vyhozeného hlasu“ (bez zástupců v parlamentu). Pak volič volí mezi šancí (předvolební výzkumy) tzv. silnějších stran, ze svého pohledu“ menší zlo“. A to s ohledem na obavy z budoucnosti, ztráty jistot, podle toho „kam patří“, co je z jeho (i krátkozrakého) pohledu to lepší.
Pak mohlo být pro někoho „menší zlo“ volit ČSSD, než KSČM. SPD/PRSTAN, jako menší zlo než ČSSD/STAN/ANO. Případně ANO, jako menší zlo než SPOLU/PRSTAN. Kdy je možné volit mnohé dalších variant tzv. „manšího zla“.
Nejstarší česká politická strana, kdysi velmi silná, nyní zachází na úbytě. Zbytečně (několik let) „obávaná“ strana (KSČM), zřejmě na scéně dohrála.
3 strany (SPOLU) v nedávné minulosti, ani dnes by zřejmě „živořily“. Ve vytvořené koalici získaly opět na síle (!). No, možná se jen „bývalí odpadlíci“, opět sloučili společně s „fráterníky“.. ;D

Příliš mnoho stran (4, 5 a více), na touhu po moci!!!

Rokio

Je to nesmysl.

Určitě existují dobré politické strany. Všechno je to o lidech. Pokud jsou ve straně slušní lidé, kteří si do politiky nepřišli namastit kapsu, tak je to dobrá strana.

Špatná strana je ale KSČM, protože není demokratická.

Disraeli

Zlo je zlo, takže si nevybereš. (https://citaty­.net/citaty/282051-andrzej-sapkowski-zlo-je-zlo-stregobore-mensi-vetsi-stredni-vs/ .. i když pointou této povídky bylo, že si nakonec zvolil… ale jak se pak nejspíš ukázalo, tak si zvolil špatně, ale to mu v průběhu úplně nedošlo. Spíš byl nucen si vybrat :).
Pokud je něco špatného se systémem, výměna „orgánů“ (doslova, neřeknu, který lidský orgán mám na mysli :D) v jeho funkci, nic podstatného neznamená. Jsou to jen kolečka v jinak přesně zaběhlém systému. To za jedno. A za druhé, je třeba se podívat, CO (kdo) se potenciálně vyměňuje (jako třeba teď, jaké máme „možnosti“). Za desetiletí různých „orgánů“ v politice není reálně z čeho moc vybírat.
I KDYBY tam skutečně byl někdo řekněme povolaný nebo schopný a vhodný, tak i přesto by rozdíly byly minimální (a to i kdyby se to utopicky týkalo celé strany). Nic podstatného nezmůže.

Demokracie, parlamentní republika: chaos, byrokracie (reálně je to z nadpoloviny vláda úředníků, v podstatě jsou všichni úřednci a o ještě oni stojí na těch malých úřednících, kteří jsou v pozadí. To je celý ten aparát. Ale třeba i prezident enbo premiér jsou jen úředníci), ochlokracie (vláda lůzy nebo negativní populismus, který dělá vše pro lůzu/hlasy), oligarchie (vláda skupiny, elity – i když zvolené), vláda většiny na úkor menšiny (ve skutečnosti menšiny na úkor několika dalších menšin), vláda nikoho, maskující se jako vláda všech, protože je z/volená,… Je to dementokracie, jak říkáš.

JežíšKristus

obrázky z malování v roce 2021, pěknýýý

Ametyst

Volit vyšší dobro a zachraňovat imaginární planetu pro někoho jiného než pro sebe mě upřímně děsí.

aliendrone

Ježíš Kristus>>> NJN – to ještě nevíš, že když je třeba, tak občas používám i KLADIVO (vynalezeno už v pravěku!), nesouložím genderově progresivně s chlapama a když na to přijde, tak i elektrodebilita se mi zdá jako úplná kravina. ;) :D :D

Ametyst

Aliendrone, Ty jsi nevolil jednookého mezi slepými? To se divím. 🙂

aliendrone

Ametyst>>> No, rád bych řekl, že mám na starosti důležitější věci, ale fakt je, že se momentálně doslova kopu do zádele. Mám zánět rohovky (OMG, ani jsem nevěděl, že něco takového může existovat!) a vidím víceméně kulový. Nic, ale NIC se nedá pořádně dělat, když na to nevidím. Troje kapky, jedny navíc ROZOSTŘUJÍ dočasně zrak (když se to jakž takž hodí do normálu, tak je akorát čas na další porci!), takže bych nejásal ani kdyby zvítězil Adolf Vissarionovič Pinochet. Natož abych někam lozil. ;) :D :D