Shuffle

Co si myslíte o těchto dvou citátech? Prosím o menší rozepsání popř. vysvětlení.

  1. V nespravedlnosti se skrývá spravedlnost.
  2. Cokoliv nestojí za práci, nestojí za to dělat dobře.

Díky.
Doplňuji:
To není úkol…

  1. je můj vymyšlený citát
  2. citát z knihy Roberta Fulghuma…

Pěkně…!

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na úhlu pohledu, takže se dají oba citáty vysvětlit, i když ten první bych formulovala trochu přesněji.

Ten, kdo např. někoho kritizuje byť nespravedlivě, považuje své názory za správné, tedy spravedlivé. Ten, kdo je předmětem kritiky, ji cítí jako nespravedlivou. Nemá smysl ale přemýšlet, protože každý nese zodpovědnost za své činy, sám se rozhoduje. Nikdo jiný by neměl určovat, co má druhý dělat, pokud nevybočuje z pravidel chování či morálky atd.

„Člověk má dobré vlastnosti dvojího druhu. Jedny pro sebe, jiné pro druhé.“ (Jan Sobotka). Tak je to i s pohledem na spravedlnost

R. Fulghum – přece všechno, co potřeboval znát, se naučil v mateřské škole. Líbí se mně jeho citáty.

Citát, který jste uvedla, je z jedné F. povídky o ševci, u něhož si nechal opravovat boty. Ten mu přiložil k botám sáčku lístek se slovy " Cokoliv nestojí za práci, nestojí za to dělat dobře. Přemýšlejte o tom".

Osobně bych možná upravila závěr citátu … nestojí za to dělat vůbec.

Jiné rčení tvrdí, že ´„Cokoliv, co stojí za to dělat, stojí za to dělat dobře“. Ale to může být někdy nebezpečné, vést k přehánění, nebo třeba k tomu, ,že nadřízený na dotyčného nakládá víc než na ostatní.

Ale každá mince má rub a líc.

F. vycházel z osobní zkušenosti. Přinesl boty do opravny, švec mu uvedená slova napsal. Ale když přemýšlím, švec má jistým způsobem pravdu, nemá smysl platit za opravu, když je z jeho pohledu zbytečná, ale chce vyhovět zákazníkovi, jistým způsobem mu šetří další peníze.

Je třeba si uvědomit prioritu. Že by platilo – náš zákazník – náš pán?

… Nejde jen o opravu bot, ale přeneseně. Opravdu všechno nejde opravit, někdy to nemá smysl, proto je často zbytečné se namáhat. Jakýkoliv pokus není vždy cestou vpřed …

Další odpovědi
setapouch

  1. blbost
  2. blbost

Doplňuji:

  1. V nespravedlnosti se skrývá spravedlnost. – kde, jaká? Obráceně bych to chápal, co je spravedlivé pro většinu, může být pro jednotlivce nespravedlivé
  2. Cokoliv nestojí za práci, nestojí za to dělat dobře. – buď věci nedělám vůbec , nebo je dělám co nejlíp, výsledné dílo je má vizitka.

ivzez

Úkoly neděláme.

Začni svými názory a svým vysvětlením.
Někdo tě v případě potřeby doplní.

Mára.kunta

Oba dva citáty jsou nesymsly

annas

Setapouchovi jsem dala bod omylem. S jeho názorem nesouhlasím, jak vyplývá z mé odpovědi. 🙂