MoroAirWolf

Co si myslíte o přísloví ,,Starého psa, novým kouskům nenaučíš?"

Nejlepší odpověď
annas

ANO je určitě pravdivá

Z vlastní zkušenosti Je to sice už dávno, ale stále mám v paměti.. Někdo vyhodil v lese psa,. Byl hladový, takže přišel do vesnice, chodil i kolem našeho domu. Pozvala jsem ho dál a zůstal. Nenáviděl koně, šíleně štěkal, skákal na vrata, kousal dřevo, jen když slyšel zvuk koňského spřežení. Nic nepomohlo.

Podobné v jedné bajce Pozdě je po letech zvykat na řetěz nebo na obojek zestárlé psy.
--

Toto úsloví se používá i o lidech. Ten, kdo v mládí nejedná čestně, těžko se ve stáří svých chyb zbavuje. Zlo zůstává, i když mění svou formu či podobu. Vlk se nestane beránkem, i ačkoliv to někdy déle trvá, než se prozradí

Starýho psa novým kouskům nenaučíš,, zpívá i Michal Tučný …
Doplňuji:
Nemluvím o zvířaech , mám jen málo zkušeností.

Samozřejmě že na to slova se dá dívat různé .Z pohledu psychologického jsou vlastnosti člověka relativně stálé, ty se těžko mění. Lze ale změnit přístup k nim., tedy to, co v člověku probíhá, způsob myšlení, poznávací proces.

Např. návyk se nemění – je to zautomatizovaná činnost. . My sami se rozhodneme dále ho neprakttikovat, nebo nahradit jiným. Nemůžeme jednoduše zvyk vyhodit oknem, ale musíme se ho pomalu zbavovat krůček po krůčku tím, že změhíme k němu přístup.

diskuse

Další odpovědi
iceT

ANO je určitě pravdivá

vem si štěně a uč ho základům odmalička,vem si několikaletého psa a uč ho základům,uvidíš jestli je to pravdivé nebo ne.Stejné je to u lidí,mladého vycvičíš,„starého“ nepředěláš.

anonym

ANO je určitě pravdivá

Doplňuji:
Zvyk je železná košile a těžko předěláš to,na co je buď člověk nebo zvíře zvyklé.

anonym

Jasně že NE

Doplňuji:
S tím jsem musela zápasit, ale daří se. Díky nemoci jsem změnila ve svém životě plno věcí, prostě jsem musela. Hlavně teda stravování. Už si neumím ani představit, jak jsem se dřív mohla cpát majonézou,hra­nolkama, hnusným tlustým masem a není to jen o jídle, takže ano, naučit se dá kdeco i v pozdějším věku

Funna

ANO je určitě pravdivá

Doplňuji:
víš jak se na „stará kolena“ něco nového špatně učí .-)

fcoop

Jak kdy

Doplňuji:
Nelze brát doslova. Stejně jako:„Na každém šprochu pravdy trochu“.

brillant

ANO je určitě pravdivá

wendyX

ANO je určitě pravdivá

Doplňuji:
Ostatně- letité zkušenosti to jenom dokazují !

johana 56

Jak kdy

Myslím,že ani u strého psa neplatí úplně.Pokud se např. změní jeho majitel,je nucen zvykat si na jiné prostředí a přizpůsobit se.
Přeneseno na člověka je podobné.Neměnné zůstávají morální hodnoty získané výchovou (resp.měly by).Během života se mohou měnit návyky stravovací,pohled na různé změny,které se,snaží akceptovat a pochopit..Když ale chce,může se také „starý“ člověk ještě lecčemu naučit,objevovat nové a nepoznané.

Klára K.

Jasně že NE

Doplňuji:
Hlavně jde o to, že tohle přísloví není původně vůbec myšleno na psy. Je to pouze metafora, ale podle mě není pravdivá, člověk se sice těžko přeučuje, když už má v něčem zajeté koleje, ale když je pevná vůle, tak jsou i „nové kousky“

sunchAtor

Jak kdy

Fienir

Jasně že NE

MonkeyKing

Jak kdy

lucille

Jak kdy

annas

Ad Klára K.

Ta slova jsou z bajky, týkají se původně zvířat. Na lidi se přeneslo až později.

Pochází ze středověké (12. stol.) sbírky bajek o vlku a lišákovi,jejichž námětem jsou příhody vlka, kterého znovu a znovu přivádí do neštěstí lišák.

cochee

Já si o tom přísloví myslím, že ho máš špatně napsáno 🙂