Rokio

Co si myslíte o návrhu, který jsem přednesl včera starostce?

poznámka: K této otázce mě inspirovala uživatelka Odpovědi.cz cappuccino. Za tohle jí děkuji.

Navrhl jsem starostce, že by město mohlo zavést povolání uklízeč předměstí (okrajů města). Lidé dobrovolníci by uklízeli odpadky tam, kde normální uklízeči neuklízejí (ti uklízejí obvykle parky, náměstí a střed města). Aby to moc nezatížilo městskou pokladnu, tak by dostávali zaplaceno pouze symbolicky (např. 20 Kč za hodinu).

Starostka na tohle reagovala hezky a řekla, že někteří bezdomovci uklízejí parky za stravenky, ale tohle by se možná mohlo v budoucnu realizovat. Dala mi naději.

dodatek: Starostku vyvedlo z míry akorát skutečnost, že jsem pospíchal a svůj návrh přednesl jako první, ale můj návrh ji přišel celkem pěkný, nebo alespoň minimálně byl OK.

Odpovědi
cappuccino

Co ti na to tak asi mohla jineho odpovedet??

da ny

Hloupost na antou.....

Dobrovolníci čistí řeky, lesy, parky atp. zdarma.
Dvacetikoruna (symbolická platba), nemúže nikoho motivovat.
To by musel být hoooodně velký zoufalec (nebo blbec). 😉
Někteří bezdomovci přiloží ruku k dílu, třeba za stravenky.
Mohla by to, snad být alternativní forma trestu, za přestupky, přečiny, drobné
trestné činy (spíše pro ty, kteří nemají na zaplacení).

Filip84

Že:

  1. jsi tam vůbec nebyl, když nechceš ukázat kde že jsi na fotce,
  2. jsi hlupák: nelze nikoho zaměstnat za menší částku, než je zaručená (a minimální) mzda, a ta je vyšší, než Kč 20.00 na hodinu,
  3. i hlupák má svá, konstitučně zaručená, práva, tzn. má právo obracet se na svý volený zástupce i s hloupými – nerealisovatelnými – podněty, nápady, peticemi, bohužel i se stížnostmi, takže je Tvé právo ji takovou pakoninu navrhnout a
  4. starosta je politik, tak Ti to neřekne, jak bych Ti to řekl já (proto nikdy nebudu politik): za dvacku nikdo fachat nemůže, je to nesmysl.

Filip84

dany: „Alternativní forma trestu za přestupy“ je krátkodobý kriminál. Netvrdím, že by nemohl být (a fungovat) nějaký mezistupeň třeba ve formě veřejných prací se stravenkou, ovšem náhradním trestem všude je vězení.

Funguje to v Polsku, Německu, Rakousku, jenom u nás (a ve Štátu Bačalandia) nikoli. Ten důvod je poměrně prostý: v padesátkách soudruzi vybudovali správní zákon trestní a správní řád trestní, jakýsi ekvivalent „velkýho“ hrdelního řádu a řádu soudu trestního. Ten počítal (dokonce!) i se správní vazbou, a ano, počítal s tresty ve formě odnětí svobody za přestupky.

Jak se vybudovala socialistická společnost, protože Strana řekla, že socialistická společnost je vybudována, Strana zakázala vozit balíky koňským povozem, Strana nařídila zneprašnění všech silnic, a pak Strana rozhodla, že máme socialismus, a protože Strana je kolektivní rozum, nikdy se nemýlí, měli jsme socialismus, na věky věků, amen (viz dogma o neomylnosti Strany).

A protože Strana rozhodla, že máme socialismus (nebo, jak by řekl der schöne Toni: sociálizmus 😂), a jako se nehodilo, aby balíky po Praze vozily koňský potahy, a aby silnice do Horní Řiti, okres Kančí Nory, v létě prášila, tak se nehodilo zavírat namrdance, agresivní sousedy, atp. do Lageru. Tak Strana pověřila a soudruzi vypracovali nový přestupkový zákon, kde už byly jenom sankce peněžní.

V tý době to nebyl problém: každý někde pracoval, v podstatě (téměř) každý byl státní zaměstnanec a pobíral plat, no tak se mu sáhlo na plat – problém vyřešen, harmonie obnovena. A hlavně, téměř na každého se dalo působit přes revoluční odborovou organisaci, uliční vejbor, stranickou organisaci na pracovišti atp.

No jo, no, jenže život není krásný, přišla henta ona kontrarevoluce, Sověti nás přestali ochraňovat a najednou se tady rozmnožily práce se štítící živly, co jim není na co sáhnout, teďka ta odborová organisace už dávno není, co bejvala, uliční vejbory se taky zrušily, a v konečném důsledku tak vznikají pokuty na papíře a beztrestní vagusové. Na druhé straně, když si takový mírumilovný pracující zavdá z flašky lahve více, než je zdrávo, a když potom nemá na zaplacení, tak může skončit v exekuci.

Tomu všemu se dá předejít tím, že se každá tisícikoruna trestu přemění na „alternativní trest“ ve formě odnětí svobody. S tím, že trest odnětí svobody by mohl správní orgán, ze zákonem taxativně vymezených důvodů, ježto by prokázal, uložit i napřímo – třeba když by činec dostal 50¸× pokutu za blbý parkování (nebo chcaní na plot, nebo tak něco), ale parkoval by tam dál (nebo chcal sousedovi na plot, nebo tak něco). Má to jednu vadu na kráse, totiž, že žaloba proti rozhodnutí podle ustanovení § 65 odst.1 nebo odst.2 s. ř. s. v předmětné věci by musela mít suspensivní oučinek, protože jde o trestní obvinění ve smyslu ustanovení čl.6 odst.1 věty prvé Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a protože baba přestupková nespadá pod definici nezávislého tribunálu podle Úmluvy; Lutz proti BRD, 1987, Lauko proti Slovensku, 1998.

Já bych byl, osobně, pro pestřejší paletu alternativních trestů, jako vejprask na pranýři, vystavení na pranýři s cedulkou, co spáchal, kterou by musel držet, a tak. 😜😂 Ovšem to neprojde, tak by ten Lager stačil! 😉😎😀

Dochy

Jsi mně připomněl jeden z příběhů o soudci Ookovi… Jak začal vydávat koncese pro profesi kapesní zloděj, s tím že zloděj přistižený bez kartičky dostane nějaký drakonický trest (možná rovnou poprava). Když se mu tam začali hrnout zloději pro kartičky, tak jim je začal vydávat. Byli snad z dubového nebo bukového dřeva a rozměr cca 1,5×1m 😉 )

Filip84

Dochy: Znám to.

Ale trpíš kognitivním zkreslením – tu pohádku jsi si dotvořil. Soudce Ooka nevyhlásil žádný „drakonický trest“, soudce Ooka pouze vyhlásil, že kdo bude vykonávat kapesní krádež, a bude přistižen bez „úředního povolení“ (což byla ta dřevěná cedulička na krku 😅👌), ten bude okamžitě strážemi lapen a postaven před soud.

Což se, za periody Tokugawa, rovnalo rozsudku smrti.

Filip84

Zajímavé je, že mi to automatické formátování vždycky nahradí „IIII.“ za "IV. Já píšu číslice tradičním zápisem, neodečítám; to je středověký novum, který akorát (jako všecko středověký!) všecko komplikuje. 🤦‍♀️

Tonda Káňa

Tak nepiš jako kokot a nemusíš si stěžovat.