KdoSiOdJinud

Co se z látkou děje jinak když je horká?

Mám na mysli například kus kovu, když se zahřeje, co se změní ve vazbách této látky – že se to projeví jako teplé/horké? :) Co to to teplo určuje.

Odpověď: teplo je předaná energie, který se postupně uvolňuje je hezká, ale jak se ta energie projevuje na hmotě. Co je to to teplo?

Trochu filosofická otázka nejspíš :)

//ještě dodatek, v mikrovlné troubě se jídlo ohřeje díky tomu, že jeho částie jsou rozkmitány mikrovlnými vlnami. Rozkmitá se tedy i povrch například železného kvádru, když se zahřeje?

Nejlepší odpověď
manon

Pevná látka je většinou složena z částic o pravidelném uspořádání.
-vzájemné přitažlivé síly mezi nimi způsobují stálost tvaru a objemu tělesa
-částice vykonávají kolem svých rovnovážných poloh chaotické kmitavé pohyby
 – s rostoucí teplotou se tyto pohyby zrychlují
http://maturita-z-fyziky.cz/mole­kulova-fyzika-termika/zaklady-molekulove-fyziky-a-termodynamiky
http://www.kfy­.zcu.cz/Rusnak/o­tazky/teplo.pr­.1.veta/teplo­.pr.1.veta.pdf

Další odpovědi
mosoj

Ohřívání jakékoliv látky je proces kdy se tepelná energie dodávaná látce mění na kinetickou energii, kterou absorbují molekuly látky, projevuje se to zrychlenim neuspořádaného pohubu molekul.
Tento proces řeší fyzikální obor termodynamika .

Jen tak obecně : neustálým ohřevem se rychlost neuspořádaného pohybu molekul zrychluje tak dlouho až dojde k narušení silových vazeb mezi malekulami . Látka začne přecházet do tekutého stavu, to jest. tát.
neuspořádaný pohyb molekul by se zastavil při dosažení absolutní nuly. Absolutní nuly ještě dosaženo nebylo !

Dobře a srozumitelně je problém popsaný v pps viz. odkaz „změny skupenství“ hned na prvním místě.
http://search­.seznam.cz/?aq=&oq=­&sourceid=szn-HP&thru=&q=oh­%C5%99%C3%ADv%C3%A1n%C3%­AD+pevn%C3%A9+l%C3­%A1tky