Avatar uživatele
Stříbrný

Co se stane úpravou elektrického obvodu?

Mám 16 žárovek na vánočním stromku, zapojených sériově. Co získám, když napětí 220 V dělím počtem žárovek 16. Dostanu hodnotu 13,75, zřejmě voltů. Na každé žárovce je uvedeno 14 V 0,1 A. Co to znamená? Protože mám asi vadu v obvodu, budu muset jednu žárovku odstranit a místo toho použít nějaký vodič, drát. Změnou počtu žárovek na 15 se ale zvýší napětí na 14,7 V. Co udělat, aby mi žárovky svítily a přitom v obvodu byly stejné parametry jako dosud, pokud přeruším obvod, odstraním vadnou část a znovu spojím. Díky za rady.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Můžeš do obvdou zapojit rezistor s takovým odporem, aby sebral z obvodu určité napětí a tím snížil napětí na ostatních žárovkách právě na těch 14V.


Avatar uživatele
Zlatý

Kup si nový světelný řetěz.


Avatar uživatele
Bronzový

Kelte, teoreticky by neměl nárůst napětí na žárovkách o 0.7V vadit, ale snižuje to životnost celé větve. Žárovičky se ti budou jedna po druhé pálit.

Podle Ohmova zákona bys měl nahradit chybějící žárovičku rezistorem, abys zamezil nárůstu napětí na žárovkách. Spočítáš si hodnotu rezistoru v ohmech tak že napětí (V) vydělíš proudem (A). Musíš počítat v základních jednotkách, takže 14/0.1=140 Ohmů.Tato hodnota se běžně nevyrábí, tak můžeš použít nejbližší vyšší, to je 150Ohmů. Důležitou roli hraje i ztrátový výkon (W), ten spočítáš tak že si napětí vynásobíš proudem. Vyjde ti 1.4Wattu. Takže opět nejbližší vyšší hodnota jsou 2Watty. Kvůli zahřívání rezistoru doporučuji až 5W rezistor a pořádně zaizolovat! Celou větví prochází síťové napětí, okruh není galvanicky oddělený od sítě a hrozí úraz elektrickým proudem!

Když to vezmeš v úvahu, asi by bylo lepší (pokud je těch okruhů v řetězu víc), vadný okruh odpojit celý a nechat svítit zbytek žárovek. Popřípadě zainvestuj a kup nový řetěz. Zdraví a život má vyšší cenu, než nový řetěz na stromeček.


Avatar uživatele
Zlatý

Dej tam do série odpor 330 nebo 390 ohmů 5W. Je potřeba počítat s tím, že dneska je v síti vyšší napětí a mírným podpětím se žárovkám zvýší životnost.


Avatar uživatele
Zlatý

WTF???
..." Co získám, když napětí 220 V dělím počtem žárovek 16. Dostanu hodnotu 13,75, zřejmě voltů."...
Kelte - elektrika nejen svítí a vytápí, pohání a kdovíco ještě - taky kope a zabíjí...
!!!
___
Pokud ti nestačily tyto rady - http://www.odpovedi.cz/… , pak - máš ohmmetr? - pokud ano, změř si odpor jedné svíčky (pořád předpokládám/e, že jde o žárovky klasické konstrukce) a namísto té vadné do obvodu ´vnoř´ výkonový odpor podobné hodnoty...
Jak "vnořit" - klema, pak - pro jistotu původní drát přestřihni a dobře zaizoluj konce
Co "výkonový" - aby vydržel potřebný proud
___
Kukni - http://www.aliexpress.com/… ...
:-OOOO
Pokud by mělo výsledkem tvých pokusů být
- mrtvola
- vyhořelá elektrika
- apod...
...dej vědět, těch 6 doláčů ti pošlu


Avatar uživatele
Registrovaný

Pane gecco, s tím ohmmetrem to je teda píčovina...měřit odpor žárovky ohmmetrem, můj bóže...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.