Co se stane s místem ve kterém praskl žaludeční vřed?

Naroste tam pak ještě větší?

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžu poreferovat jen z vlastní zkušenosti. Tzv. „žaludeční vředy“ je systémové onemocnění a vřed je jen jením z jeho projevů. Záleží JAK rupne. Já měl tu smůlu, že jsem měl rupturu ven v místě přechodu žaludku do dvanáctníku. Ku..vská bolest a sepse celé dutiny břišní. Na poslední chvíli mě šlohli hrobníkovi z lopaty, díru jenom zašili a od té doby mám přes 40 let pokoj. Když rupne jen dovnitř, někdy se to ani nepozná. V určitých případech se to dá léčit konzervativně medikamenty. Pokud nepomine příčina nemoci, může se vřed obnovit, klidně i na jiném místě. Vřed v žaludku vzniká tam, kde je porušená ochranná vrstva mukózy a dojde k natrávení žaludeční stěny vlastní žaludeční kyselinou.

Další odpovědi
orwell

V první řadě musím říci, že vřed jako takový to vlastně není, tedy zánětlivé ložisko plné hnisu. Spíše než „beďáru“ se podobá místečku na karosérii vozu prožíraném rzí, kdy se začne tvořit na laku jakýsi puchýřek. Agresivní trávicí šťávy v žaludku dokážou někdy poškodit (z různých důvodů) žaludeční sliznici, která jim za normálních okolností odolává a pak začnou pomalu leptat i tkáň pod poškozenou sliznicí. Dochází k zanícení a zároveň k procesu samovolného hojení postiženého místa. Pokud jsou obranné mechanismy silnější, tak tzv. vřed se může zhojit buď zcela sám, nebo za pomoci léků. Dojde-li přitom ke krvácení dovnitř žaludku (šťastnější varianta), bývá to doprovázeno bolestmi, zvracením i průjmem, ale také nemusí. Téměř vždy bývá následně (i po několika dnech) tmavá stolice, téměř černá, vlivem natrávené krve. Pokud dojde k proděravění žaludku (horší varianta) dojde k tomu, co popisuje Kepler. Je to obdobné, jako při prasklém slepém střevu a o přežití rozhoduje rychlost, s jakou se dostaneš na operační sál. Já jsem měl štěstí a prošel variantou první, ale i tak to nebylo nic příjemného.
Pokud k tomu dojde jednou, může se to bohužel opakovat a nemusí to být nutně na stejném místě. Náchylnost k vředové chorobě bývá celoživotní a je třeba tomu přizpůsobit jak stravu, tak i způsob života.