Hufnágl

Co se stane s kotlem ÚT, když je v soustavě teplá voda (70 °C) a kvůli bezproudí nepůjde oběhové čerpadlo?

Omlouvám se, že jsem neuvedl kotel ústředního topení. Jedná se o kotel Viadrus U 22 na pevná paliva. Podotýkám, že topím pouze dřevem.

Nikoliv díky, ale kvůli. Předložka díky vyjadřuje kladný, pozitivní stav.

Nejlepší odpověď
orwell

Teplota vody vyletí nahoru, pokud máš otevřenou expanzní nádrž někde na půdě, tak výrazně stoupne hladina (možná i přeteče, pokud to někdo blbě spočítal), budou se z UT ozývat různé doprovodné nepěkné zvuky až rány. Pokud máš uzavřený okruh s tlakovou expanzní nádrží, měl by zareagovat pojistný ventil. Jestli nemáš kotel ve sklepě, tak ti přestanou nejspíš topit radiátory umístěné zhruba ve stejné výši, jako máš kotel. Ty výš (např. v patře – pokud ho máš) budou topit dál a víc, asi bude smrdět barva. Ona se do nich voda protlačí i přes to nefunkční čerpadlo. Pokud máš zmíněný „bypass“ (obtoková cesta kolem čerpadla), chce to otevřít příslušný ventil a umožnit tím vodě snadnější průtok kolem čerpadla. Ale hlavně to chce hned co nejvíc utlumit kotel – otevřít zatápěcí klapku a zavřít přívod primárního i sekundárního vzduchu. Pokud máš v patře nějaký zavřený radiátor, tak otevřít. No, a pak už se jenom modlit. Lít vodu do topeniště moc nedoporučuji, může prasknout rošt, nebo se něco zdeformovat. Při správné reakci a troše štěstí by to kotel měl bez úhony přežít.
Jo, je to docela prča, dost jsem se s tím vyblbnul v době, kdy nám někdejší soudruzi vypínali v noci proud a to i 4× až 6× za noc. Měl jsem vyrobený alarm, který mě vždycky při změně stavu vzbudil a já kmital obsluhovat kotel. Ráno v práci jsem pak byl totálně na šrot. Začal jsem si kvůli tomu vyrábět měnič 12Vss/230Vst napájený z autobaterie, ale pak s tím nočním blbnutím soudruzi přestali. Dnes lze takový náhradní zdroj koupit, což vřele doporučuji.
Vzal jsem to zkráceně a patrně budu opět upozorněn na nějakou nedůslednost. Chtělo by to obšírnější výklad, ale snad to postačí.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Měl by tam být baypás, nebo pojistka která vypne kotel. Pokud je to kotel na pevná paliva, tak alespoň přetlakový ventil, který „upustí“. Horší to je, pokud nemáš baypás, ani př. ventil a kotel máš plně naložený a rozpálený.

cukrar

Nesdělujete, jaký to je kotel. Třeba plynový, či elektrický, nic se nestane, páč ihned přestane topit a teplota nebude narůstat.
Kotel na pevná paliva MUSÍ být opatřen ochranou. Třeba záložní zdroj, chladící smyčka, ochlazování bez potřeby čerpadla atd.

autacek

Vypne se ohřev, případně se objeví chyba.

Dochy

Nepíšeš co za kotel. ÚT bude zaručeně jedno jestli půjde nebo nepůjde čerpadlo. Kotli by to ale mohlo dělat potíže, pokud se nedokáže dost rychle odstavit.

Hufnágl

orwell
Zapoměl jsem i o expanzní nádobě. Ano, kotel má expanzku přímo nad sebou, tedy jde patrně, podle tebe, o uzavřený okruh (nejsem topenář). Kotel je umístěn ve sklepě a čerpadlo je i s přetlakovým ventilem na vstupní trubce do kotle. Pokud jsem dobře pochopil, případná horká voda by měla čerpadlo protlačit a vytéct přetlakovým ventilem. Je to tak? Ale jinak ti děkuji za obšírné vysvětlení.

orwell

Zhruba tak nějak. Já mám otevřený okruh, takže s tímto nemám zkušenosti. Ty máš výhodu v umístění kotle, takže to asi bude topit i v případě výpadku čerpadla (i když s menší účinností) na samotíž. Tedy pokud bude čerpadlo jinak průchozí – např. při výpadku proudu. Alespoň mně to tak funguje. Topím ale v takovém případě pouze v podkroví ☹

Hufnágl

autacek
Je logické, že když nejde proud, tak se vypne ohřev, ale chyba (error) se určitě neobjeví.

autacek

Na blbou otázku, blbá odpověď. Asi je základem vědět, o jaký typ kotle se jedná a pak taky, jestli je bez proudu jen tebou z míněné čerpadlo, nebo i ten zbytek. Většina systémů musí být zkomponována tak, aby obsahovaly určitou ochranu a byla pokud možno blbuvzdorných, tak že zachovej klid.

Hufnágl

JájsemRaibek
Přetlakový ventil tam samozřejmě je, a baypásem myslíš náhradní zdroj?

JájsemRaibek

Ne, náhradní zdroj ne, ale je to prostě obejítí čerpadla, které vypne a neprotéká. Potom voda koluje jak píše cochee.

cochee

Bypass zřejmě zde bude myšlen obtok kolem čerpadla, které je ve vypnutém stavu neprůtočné – bypass zajistí průtok v tomto místě a systém se chová (nebo by se měl chovat) jako tzv. „samotížka“, tj voda koluje samovolně bez pohánění pumpou pouze na principu toho, že chladnější voda je těžší (správně: má vyšší hustotu) nežli voda ohřátá.