MichaelOffic

Co se stalo s tou pravou ‚korunou‘ sv. Václava?

Ne všem. Nezajímá mne ta, která byla zhotovená Karlem IV. Ale ta kterou nosil sám svaty Václav? Ať už to byla jen čelenka, nebo cokoliv jiného v té době a v jeho postavení – co se s ní stalo?

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka je nepřesně formulovaná a matoucí. Václav, později prohlášený za svatého, byl kníže, takže korunu určitě nenosil. První korunu mu věnoval a pojmenoval po něm Karel IV.

Po vašem doplnění.

K knižeti Václavovi, později prohlášeným za svatého, patří tzv. Svatováclavská zbroj, která " je součástí korunovačního pokladu chrámu sv. Víta v Praze. Skládá se z přílby, kroužkové košile a pláštíku.

Přilba svatého Václava

Je vykována z jednoho kusu železa. Je to typ kónické přílby s nánosníkem hojně užívaný po celý raný středověk. Její výška je 17 cm a rozměry oválné základny jsou 24×21 cm. K přílbě je po jejím obvodu přinýtována železná obroučka a nánosník ve tvaru kříže. Rozměry nánosníku jsou výška 15 cm a šířka 19 cm. Výzdoba je tvořena připlátováním stříbrné folie na zdrsněný železný základ, obroučka je zdobena pletencovým motivem, nánosník pak stylizovanou postavou."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svatov%C3%A1clav­sk%C3%A1_zbroj

Ještě víc o přilbě

http://extras­tory.cz/tajem­stvi-prilby-svateho-vaclava-je-na-ni-krestansky-spasitel-nebo-pohansky-buh.html

K původní otázce
Knížete Václava, později prohlášeného za svatého, uctíval císař Karel IV. "Pro lebku svatého Václava nechal zhotovit svatováclavskou korunu. Právě lebka je jedním z nejdůležitějších ostatků přemyslovského knížete, které se dochovaly. Svatováclavská koruna je zároveň nejstarší součástí českých korunovačních klenotů.

Na této lebce původně korun spočívala v relikviáři chrámu sv.Víta.

Do města Stará Boleslav se také na 24 hodin dne 28. září ve státní svátek vrací vzácná relikvie, lebka světce.

„Lebka je přísně střežena. Mám výsadu, že ji ochraňuju přes noc. Takže společně s lebkou spím v kryptě svatých Kosmy a Damiána, kde je během té noci uložena,“ prozrazuje Bulín.

„Snad až do konce svého života (1378) ji Karel IV. však nechával upravovat a doplňovat nejvzácnějšími drahými kameny, jež se mu podařilo získat. A tak se koruna vyvíjela do své konečné současné podoby.“

Více zde: https://www.mys­tika.info/new­s/svatovaclav­ska-koruna/

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Kdo+byl+s­vatý+Václav%3F+Ži­vot+zemského+pa­trona+znají+Če­ši+hlavně+z+le­gend+

Další odpovědi
Kepler

Svatováclavská koruna je jen jedna, nechal ji zhotovit Karel IV. Starší korunou je ta přemyslovská, dále viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svatov%C3%A1clav­sk%C3%A1_koru­na?veaction=e­dit

JájsemRaibek

Je uchovávaná v tzv. korunní komoře nad svatováclavskou kaplí katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Vystavována je jen výjimečně, a to při významných státních událostech.

Gonfaloniér

Korunu může mít kníže/vévoda, šáh, sultán, car, emír nebo i císař (nejen král). Všechny tyto tituly jsou jen obdobou královského titulu, někdy můžou mít odlišný význam a s ním i spojené pravomoce. Kníže/vévoda/princ může být taky „králem“, pokud je to nejvyšší titul v dané zemi a on je tím pádem vladařem. Podobně je to s emírem.
A třeba sultán nebo může být někde a v určitou dobu chápáno jako král nebo jako císař. Podobně samotný titul císaře je vlastně jen obdoba královského titulu, někde se uvádí, že je to titul, který stojí nad králem. ALE to není přesné, může být král – třeba aboslutní – který má víc pravomocí atd. než nějaký císař.
A všichni z nich nosí nebo můžou nosti korunu a její obdoby. Korouna není jen klenot krále, je to symbol a klenot panovníka (a panovník/monarcha může mít různé tituly, ale všechny jsou více méně synonyma ke králi, protože to je základní panovnický titul).
Ano, vyjímkou by mohlo být, že některý císař může mít místo koruny věnec enbo jiní takové čelenky/diadémy. Jenže to jsou taky svým způsobem koruna.
Koruna doslovně znamená korunu nebo věnec. Takže jakokouli ozdobu na hlavu, která je spojená s panovnickým titulem. Proto jsou cíařřské koruny, carské, sultánské, papežské (tiáry), ale i knížecí a jiné.

EKSOT123

Zkus hledat. :D Jestli vůbec nějakou měl, tak to nejspíš nebylo nic zvláštního. V tomto případě nejde o originalitu, ale o vyjádření úcty Václavovi Karlem, potažmo národem. Samozřejmě, když ji najdeš, bude to pecka! :D

annas

Chybně formulovaná otázka.

Kníže korunu neměl, takže první korunou byla koruna na jeho lebce, kterou obdržel od Karla IV.

Po upřesnění už bylo jasné, oč mu jde.

Proto je důležité vyjadřovat se přesně.

Díky.

Gonfaloniér

ehm, seznam druhů korun podle panovnického titulu nebo podle hodností všeobecně:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hodnostn%C3%AD_ko­runa
Každý vladař-monarcha má korunu, včetně knížete. Kníže je obdoba krále (uvádí se, že prince/vévody), ale když tam není nikdo s královským titulem a kníže je nejvyšší, tak má jeho titul stejnou hodnotu, jako titul krále (i když si říká kníže). Totéž platí pro císaře, cara, sultána, emíra, a jiné.