Já...

Co rozhoduje o tom, že se z vejce vylíhne kuře? Musí být slepice kohoutem nějak oplodněná? A čím(že se tak blbě ptám…)

Vedle krávy a produkce jejího mléka – viz hojně komentovaná otázka:

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/asi-se-zeptam-blbe-jsem-jen-mestsky-kluk-ale-krava-aby-mohla-davat-mleko-musi-byt-tehotna-jako-je-to-u-zen

neznám ani reprodukční princip u kuru domácího (a dalších ptáků, jestli to maj stejné…).

Slepice z každého vejce, které snese, může vysedět kuře? Anebo o tom, že z vejce bude kuře se rozhoduje JEŠTĚ PŘED TÍM, NEŽ HO SLEPICE SNESE? A jak se to té slepici „přihodí“?

A jak na samotném vejci poznám, že ho můžu dát na pánev a nevypadne mi z něho plůdek kuřátka… 😉

Opět se omlouvám za asi hloupý dotaz, ale stále jsem JEN ten obyčejný městský kluk a když jsme to probírali ve škole, tak jsem evidentně chyběl…

😉

Nejlepší odpověď
Deli

Slepice, které žijí bez kohouta, rozhodně vejce nevysedí, ani kdyby se na hlavu stavěly 🙂 Ale snáší neoplodněná vejce, bez zárodku kuřete.
Musí být oplodněna kohoutem, aby pak z vajíček byla kuřátka. A jak to dělají? Kohout tak nějak poskakuje a popolétává nad a za slepicí… Takže v podstatě zezadu 🙂

Ať už vejce je či není oplodněné, sbírá se na jídlo co nejdříve po snůšce a dá se do chladu. Bez tepla se v něm kuře neudělá. Takže pokud máte čerstvá domácí vajíčka, nebo kupovaná vajíčka, kuře Vám z nich po rozklepnutí nevyskočí!

Jinak čerstvost vejce se pozná ponořením do vody – jak ono to je? Čerstvé je u dna, staré plave? Jistá si nejsem. Ovšem rozklepnete-li zkažené vejce, neskutečně páchne.

Další odpovědi
kapka

Vejce ještě uvnitř slepice musí být nejdříve oplodněno kohoutem, normálně pářením. Z neoplodněného vejce se kuře vysedět nedá.
Vejce z obchodu oplodněná nejsou, nemusíte se bát, že na Vás vyskočí kuře. A chovatel slepic ví, jestli mu slepice sedí na vejcích nebo ne. I když je fakt, že jednou v práci dostala kolegyně vejce od kolegy a pak nám vyprávěla, že v něm bylo kuře. Asi si kolega nevšiml, že slepice na vejcích už delší dobu seděla, nevím, ale stalo se to.

Jinak, slepice se páří asi takto http://www.you­tube.com/watch?v=w0bnO7X­61Dk&feature=re­lated
jen je lepší, když je u toho kohout… 😁

dědapetr

Rozmnožovací soustava ptáků
Pohlavní orgány samců
Pohlavní orgány samic
Inkubace a líhnutí ptáků
Ptačí vejce
vše v odkaze:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Roz­mno%C5%BEovac%C3%AD_sou­stava_pt%C3%A1k­%C5%AF

suaeda

Dříve na vesnici bývalo v každé chalupě hejno slepic. Pro zdravý chov se vyměnil kohout se sousedem. Nu a dobrý kohout se pak snažil oplodnit celé hejno slepic. Při vlastním aktu se tomu říkalo, že se kohout pojímá.
Z oplodněných vajíček se potom buď v líhni, nebo pod kvočnou (tuším) po 3 týdnech vylíhly kuřátka. Jenom na okraj oplodněná vajíčka se dříve kazí než ta neoplodněná.

coco

Jenom dodám,že čerstvé vejce se potopí a staré plave, a to proto, že se ve starém vejci, když se kazí, vytváří plyn – sirovodík, který ve vejci způsobí vzduchovou kapsu, tudíž tato kapsa vejce ve vodě nadnáší. Takovým vejcím jsme říkali pukavec…