Avatar uživatele
Pokročilý

Co rozhoduje o tom, že se z vejce vylíhne kuře? Musí být slepice kohoutem nějak oplodněná? A čím(že se tak blbě ptám...)

Vedle krávy a produkce jejího mléka - viz hojně komentovaná otázka:

http://www.odpovedi.cz/…

neznám ani reprodukční princip u kuru domácího (a dalších ptáků, jestli to maj stejné...).

Slepice z každého vejce, které snese, může vysedět kuře? Anebo o tom, že z vejce bude kuře se rozhoduje JEŠTĚ PŘED TÍM, NEŽ HO SLEPICE SNESE? A jak se to té slepici „přihodí“?

A jak na samotném vejci poznám, že ho můžu dát na pánev a nevypadne mi z něho plůdek kuřátka... ;-)

Opět se omlouvám za asi hloupý dotaz, ale stále jsem JEN ten obyčejný městský kluk a když jsme to probírali ve škole, tak jsem evidentně chyběl...

;-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Slepice, které žijí bez kohouta, rozhodně vejce nevysedí, ani kdyby se na hlavu stavěly :-) Ale snáší neoplodněná vejce, bez zárodku kuřete.
Musí být oplodněna kohoutem, aby pak z vajíček byla kuřátka. A jak to dělají? Kohout tak nějak poskakuje a popolétává nad a za slepicí... Takže v podstatě zezadu :-)

Ať už vejce je či není oplodněné, sbírá se na jídlo co nejdříve po snůšce a dá se do chladu. Bez tepla se v něm kuře neudělá. Takže pokud máte čerstvá domácí vajíčka, nebo kupovaná vajíčka, kuře Vám z nich po rozklepnutí nevyskočí!

Jinak čerstvost vejce se pozná ponořením do vody - jak ono to je? Čerstvé je u dna, staré plave? Jistá si nejsem. Ovšem rozklepnete-li zkažené vejce, neskutečně páchne.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vejce ještě uvnitř slepice musí být nejdříve oplodněno kohoutem, normálně pářením. Z neoplodněného vejce se kuře vysedět nedá.
Vejce z obchodu oplodněná nejsou, nemusíte se bát, že na Vás vyskočí kuře. A chovatel slepic ví, jestli mu slepice sedí na vejcích nebo ne. I když je fakt, že jednou v práci dostala kolegyně vejce od kolegy a pak nám vyprávěla, že v něm bylo kuře. Asi si kolega nevšiml, že slepice na vejcích už delší dobu seděla, nevím, ale stalo se to.

Jinak, slepice se páří asi takto http://www.youtube.com/…
jen je lepší, když je u toho kohout... :-D


Avatar uživatele
Zlatý

Rozmnožovací soustava ptáků
Pohlavní orgány samců
Pohlavní orgány samic
Inkubace a líhnutí ptáků
Ptačí vejce
vše v odkaze:

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/R ozmno%C5%BEovac%C3%AD_soustava _pt%C3%A1k%C5%AF


Avatar uživatele
Stříbrný

Dříve na vesnici bývalo v každé chalupě hejno slepic. Pro zdravý chov se vyměnil kohout se sousedem. Nu a dobrý kohout se pak snažil oplodnit celé hejno slepic. Při vlastním aktu se tomu říkalo, že se kohout pojímá.
Z oplodněných vajíček se potom buď v líhni, nebo pod kvočnou (tuším) po 3 týdnech vylíhly kuřátka. Jenom na okraj oplodněná vajíčka se dříve kazí než ta neoplodněná.


Avatar uživatele
Pokročilý

Jenom dodám,že čerstvé vejce se potopí a staré plave, a to proto, že se ve starém vejci, když se kazí, vytváří plyn - sirovodík, který ve vejci způsobí vzduchovou kapsu, tudíž tato kapsa vejce ve vodě nadnáší. Takovým vejcím jsme říkali pukavec...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1531
Zlatý beer 709
Zlatý www 558
Zlatý annas 526
Zlatý briketka10 384
Zlatý Kepler 370
Zlatý marci1 368
Zlatý ReHu 311
Zlatý hanulka11 296
Zlatý zjentek 292

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.