Precious

Co říkáte na umělé sladidlo Aspartam?

Je zdravé nebo škodlivé? Rodiče ho používají.(res­pektivě ho používali donedávna, dokuď máma kvůli tomu neskončila v nemocnici, sice to nemusí být kvůli tomu, ale lékaři říkají že to pokud to tělo špatně snáší, tak to může vést i k smrti. Já toto sladidlo také používal, měl.sem občasné bolení hlavy, a horečky ale nikdy sem tomu nepřikládal žádnou váhu. Měl bych toto sladidlo přestat konzumovat?

Nejlepší odpověď
CTTON

Ne, není bezpečné.

Další odpovědi
Alesh

Ano, je bezpečné

Skóre škodlivosti: 5

Zařazeno do skupiny:
Náhradní sladidla
Nebezpečné
Nevhodné pro děti

kua, uklikl jsem se, chtěl jsem dát: „Ne, není bezpečné.“ Už to nejde změnit.

Zdroj: https://www.fer­potravina.cz/sez­nam-ecek/E951

Lgee

Ne, není bezpečné.

annas

Ne, není bezpečné.

Špatně volená anketa, Chybí možnost Jiná odpověď., takže jsem vybrala jednu možnost.

Pokud byste využil našeptávač, měl jste odpověď v hned.

Naposled před 16 dny vložil téměř totožnou otázku uživatel CTTON.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-jeste-prodava-aspartam
Zde se uvádí, že škodlivost není jednoznačnaá.

Jinak pravidelně se opakující otázka.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=aspartam

Jiný odkaz

"Zabiják Aspartam? Ne tak zhurta! Proč si myslíme, že aspartam ohrožuje naše zdraví?

Používání aspartamu v potravinách je schváleno ve více než 90 zemích světa, přičemž se jedná o jedno z vůbec nejvíce otestovaných potravinových aditiv v historii a jeho zdravotní nezávadnost byla ověřována i na rozličných subpopulacích jako jsou např. diabetici, děti anebo dokonce i kojící ženy.

NEDOPORUČUJEME pravidelné pití několika litrů dietních nápojů s umělými sladidly každý den, protože nadměrný příjem umělých sladidel se může negativně odrazit například na funkci střevního mikrobiomu.

Pokud vám jde o celkově zdravý životní styl, měli byste určitě preferovat co nejméně průmyslově zpracované potraviny (které zpravidla umělá sladidla neobsahují) a k pití volit čistou vodu nebo jiné neslazené nápoje, jako je například zelený čaj či kvalitní kávu. Přesto není černobílé a lživé démonizování umělých sladidel a aspartamu na místě. Pokud máte problém s nadváhou a obezitou a v dietním režimu si nedokážete odepřít sladkou chuť, můžete bez větších výčitek občas sáhnout po produktu s aspartamem, čímž vhodně snížíte celkový obsah kalorií ve stravě. Ať se nám to líbí nebo ne, v běžných dávkách je pro zdravé lidi aspartam bezpečný a ověřený a není to pro člověka „jed“, karcinogen ani bojová neurotoxická látka ovlivňující naše chování."

https://www.fit­ness007.cz/po­radna/zabijak-aspartam-ne-tak-zhurta-proc-si-myslime-ze-aspartan-ohrozuje-nase-zdravi/

Vše má vždy rub a líc. Ale všeho s mírou.

Ametyst

Ne, není bezpečné.

marci1

Ne, není bezpečné.

Pro diabetiky, kteří nemohou sladit cukrem a ty, kteří nechtějí sladit cukrem doporučuji přírodní sladidlo stévii. Aspartam je jed. ☹

Drap

Ne, není bezpečné.

neni

elkon

Ne, není bezpečné.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Aspartam

MichaelOffic

Ne, není bezpečné.

Je to upřímně hnus. I cukr je pomalu zdravější. Nevím proč se nepoužívá z rostliny stévie všude. Konec levných limonád se sladidly by už mohl přijd.

etau15

Ne, není bezpečné.

Ametyst

Kryšpíne, jaký je rozdíl v odpovědi Ne, není bezpečné, a Ne, není bezpečné?