skorcovaz

Co říkáte na „falické hodiny“ v Brně?

Je to dobrá ozdoba na náměstí, hodí se to tam? A co si myslíte o oznámení poledne v 11:00 hod.?

Nejlepší odpověď
annas

Já jsem hodiny viděla jen na fotografii, připomínají bombu, stály určitě hodně peněz, ale nebydlím v Brně, takže jsou mně vpodstatě lhostejné.

Vyhlašování poledne v 11.00 hodin souvisí se Švédy.
Na jaře L.P. 1645 se usadili švédští vojáci v Zábrdovicích a na Královské louce u Komárova. Zde Torstenson rozbil svůj hlavní stan. Byl přesvědčen, že od velkého vítězství jej nebude dělit víc než týden. Tentokrát se pořádně přepočítal. Jeho posádka byla už před Brnem čtvrtý měsíc, ale obyvatelé se pořád nevzdávali a bránili se jako lvi. Švédové už měli plno raněných a velice reptali. Nejvíc dopálen byl sám Torstenson. Jeho vojákům nebylo široko daleko rovno, a přece Brňany dosud nepokořil. Proto se rozhodl. Svolal do blízké předměstské hospody své důstojníky a řekl jim: „Zítra naposledy udeříme na město. Ještě dřív, než na Petrově bude zvonit poledne, musí být Brno naše. Jestli ne, odtáhneme.“ Hospodský, co musel obsluhovat švédské vojáky, už za tu dobu ledasčemu rozuměl. Když pochopil, co švédský vojevůdce říká, věděl, že se tuto důležitou zprávu musí ve městě dozvědět co nejrychleji. Dostal se tajnými chodbami do města až k samému veliteli Souchesovi a vše mu pověděl. Časně ráno 15. srpna začala bitva na život a na smrt. Obránci města i obyvatelé bojovali ze všech sil. Když však na několika místech začali Švédové prorážet hradby a dostávat se do města, Souches hned věděl co udělá. Poslal stařičkého zvoníka, aby začal na spatopetrském chrámu zvonit poledne. Ačkoliv dělové koule věž notně poškodily, zvoník na ni z posledních sil vylezl a zatáhl za provaz. Bylo právě jedenáct hodin, když se z věže na všechny strany do bitevní vřavy začal rozléhat hlas zvonu. Ohlašoval všem poledne. Jak Švédové uslyšeli zvonění, přestali bojovat a pomalu se začali stahovat. Než nastala noc, byli pryč. Brno a Brňané byli zachráněni. Od těch dob se na památku té šťastné záchrany zvoní na Petrově poledne už v jedenáct hodin.

Podle internetu.

Další odpovědi
dudu

Báseň na téma: Hodiny v Brně na Svoboďáku

Ruka vlivnou ruku myje, v Brně je kopie pyje!
Událost to hodná pera:.. je to péro Gulivera!
A jen Brno má to štěstí, že mu stojí na náměstí.
Za umělcem radní chodí: k mužství, že se ženství hodí,
Sochař bude /vzal si míru), sochat pro to péro díru.

Doplňuji:
Autora neznám, asi jde o lidovou tvořivost, ovšem hodně výstižnou.

Terryle

Mňo, tak já ten brněnskej zázrak ještě neviděla, ale jsem na to extrémně zvědavá. Mamka tvrdí, že to tam skoro není vidět a za druhé když si toho všimnete, tak se to tam vůbec nehodí. Čas na tom prý poznat nejde.
Já mám sice pro takovýhle potrhlosti pochopení a značnou vášeň – třeba Dublin si mě získal na první pohled 120 metrů vysokou kovovou jehlou (http://terryle­.rajce.idnes.cz/Du­blin_2007_2_-_Jde_se_makat/i­mages/DSC06844­.JPG), co stojí uprostřed hlavní ulice a taky ji spousta Irů nesnáší. A tohle mi irskou „tyč“ okamžitě připomnělo, aspoň tím nápadem. Takže bych se nedivila, kdyby se mi i brněnskej pinďour něčím zalíbil…

Rvačka o kuličku v jedenáct je ale fikaná, z toho časem může být lepší atrakce než z samotného monumentu… :oD

led

Sú rôzne pohľady na umenie.
Možno sa „radním města Brno“ zapáčilo zvýrazniť, ako si nič nerobia z mienky ľudí, prípadne, čo si o nich myslia..

Možno je to umenie, ktoré nechápeme.

Zvonenie poludnia o 1 hodinu skôr pekne opísala Annas. Ale možno zvonár zvonil podľa letného času, aj keď ten vtedy ešte nebol.

Mili @

Stály dvanáct milionů korun a stávají se atrakcí Brna – i když asi jinou, než tvůrci čekali. Na centrálním náměstí Svobody se už tyčí nové hodiny, byť zatím kryté lešením a plachtami. Ale tvar už je jasný a Brňané ho nejčastěji přirovnávají k falu ve všech jeho možných jazykových podobách.
„Pražáci se scházejí na Václavském náměstí pod ocasem. To jsem moc zvědavý, jak to budeme říkat my,“ smál se včera jeden z Brňanů, který přihlížel dokončovacím pracem.
No dávají si rande třeby u „pindlíka“......

Tvůrci tvrdí, že tvar připomíná bombu. Oproti původnímu návrhu představenému v podobě modelů změnili barvu, ale tvar zůstává. Bude druhým moderním prvkem na náměstí po novodobé kovové fontáně v části u Kobližné ulice. Návrh vyhrál ve veřejné soutěži.

mojitek

chudaci danovi poplatnici… ☹