Avatar uživatele
Pokročilý

Co proti sobě mají Slováci a Maďaři?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

No když žijí dva národy na stejném území a pak jedno toto území po mnoha letech ztratí, myslím Rakousko Uhersko. a potom vznik Československa, vztahy mezi těmito národy nebyly dobré. Maďarsko si dělalo nárok na území, které mu patřilo. Mnoho Maďarů hovoří o Slovensku jako Horní Uhry. STačí se podívat do historie,

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Historické soužití...
;-)
Maďaři tvořili v Uhrách vládnoucí vrstvu.
A i dnešní jejich nacionální snahy jsou Slovákům ´drátem ve voku´.


Avatar uživatele
Zlatý

To co Češi proti ostatním národům.


Avatar uživatele
Bronzový

K tomu by se měl nejlépe vyjádřit někdo, kdo na dotčených územích žije. Já to vidím pouze zpoza řeky Moravy a tedy jaksi z druhé ruky.

Do určité míry lze vztah Slováků a Maďarů přirovnat ke vztahu Čechů a Němců. V rámci Rakouska-Uherska žili v národnostně smíšených oblastech a jeden z národů byl privilegovaný.

1) Němčina byla prosazovaným státním jazykem v Předlitavsku. Čeština sice nebyla jako úřední jazyk na území bývalého českého království zrušena, ale byla potlačována a v oblastech se silnou německou většinou místní úředníci ani česky neuměli. Úředníci českého původu uměli německy v podstatě všichni.
Podobně byla v Zalitavsku po roce 1867 jako úřední jazyk prosazována maďarština.

2) Rozdíl je v tom, že Češi se při rozpadu R-U mohli odvolávat na historické hranice českého království, zatímco Slovensko do té doby bylo od vzniku Uherského království jeho součástí a bylo označováno jako Horní Uhry. Slovensko-maďarská hranice byla při rozpadu R-U stanovena nově, uměle, byť hlavně podle říčních toků (viz Trianonská smlouva). Tím se cirka půl milionu Maďarů ocitlo v Československu a některé slovenské vesnice naopak v Maďarsku.

3) Další rozdíl. Po porážce německého nacismu se vítězné velmoci shodly na odsunu německého obyvatelstva z českých zemí - Čechy a Morava byly obětí přímé nacistické okupace a většina německého obyvatelstva před válkou podpořila prohitlerovskou politickou stranu a připojení Sudet k Německu. Naopak jak horthyovské Maďarsko tak Tisův Slovenský štát byly Hitlerovi spojenci - slovensko-maďarský problém se neřešil.

Jde tedy o animozity dané jazykovou a národní příslušností a událostmi nebo útlakem a křivdami spáchanými v minulosti. Podobných případů je plná Evropa - jen namátkou: Maďarská menšina v Rumunsku, srbská v Chorvatsku, polská na Ukrajině, řecká v Turecku, situace v Belgii, v Alsasku - a samozřejmě ruské menšiny v postsovětských státech, že?

Za příkladné řešení bych snad uvedl otázku švédské menšiny ve Finsku.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.