JájsemRaibek

Co přesně diktují zákony gravitace, že není možné, aby byly dvě planety na stejné oběžné dráze?

U jedné otázky je odpověď Keplera v tomto znění:
„Není dost dobře možné aby planety obíhaly po téměř stejné oběžné dráze. dříve nebo později by se srazily, což diktují zákony gravitace.“
Nyní si vezmu na pomoc hodiny: Pokud je Země na dvanáctce, je na dvanáctce. Za půl roku je na šestce atd..
Pokud by existovala Země a k tomu ještě jedna planeta (řekněme Země2), proč by ta druhá nemohla být na druhé straně oběhu Slunce? Naše Země na dvanáctce a na šestce by byla Země2. Obě by se točily kolem své osy a obě by se otáčely kolem Slunce.
Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Kepler

Představ si, že jedna planeta by obíhala hvězdu dejme tomu jako Země ve vzdálenosti 150 mil. km. Pak by tam byla druhá, která by měla poloměr dráhy jen 149. Ta bližší k hvězdě by obíhala zákonitě rychleji a pravidelně by docházelo k výraznému přiblížení až na 1 milión km.. Takže gravitační vlivy by se uplatnily, oběžné dráhy obou planet by se staly nestabilními a nakonec by si obě daly pusu.
Tedy kdyby obě planety byly PŘESNĚ na stejné oběžné dráze a vždy ve vzájemné opozici, ke vzájemné kolizi by teoreticky nedošlo.

Další odpovědi
Edison

Problémem jsou ale další faktory. Jako jsou další planety v systému, měsíc… Určitě bude mít vliv i samotná rotace centrální hvězdy a její nehomogenní působení na celou soustavu… To vše tyto dvě „Země“ rozhodí… a taky, že rozhazuje, ze svých drah a pak nastává to, co říká Kepler.

aliendrone

Pokud to budeš brát čistě teoreticky, tak v případě jaký popisuješ by takové existence byla možná. Jenže…

Šance, že by obě planety měly naprosto stejnou hmotnost (a tedy i úhlovou rychlost – podmínka k udržení se na stejné dráze) je extrémně malá. Dále by do toho nesměly zasahovat žádné další faktory – Slunce, planety, komety, „kosmický bordel“ atd.

Abys chápal – třeba pouhá planetární konjunkce, jaká byla v roce 2012 by na jednu planetu zapůsobila více, zatímco na druhou méně – a hnedle by došlo ke změnám drah. Což by za pár desítek milionů let vedlo k přiblížení se obou planet a rozdíly by časem kumulovaly nejpravděpodobněji vyhozením obou planet z jejich drah, přičemž i srážka není vyloučena. (jsou zde vážné indicie, že k něčemu takovému již došlo v minulosti a díky tomu máme Měsíc) ;)

Prostě možnost kterou popisuješ je čistě teoretická, v reálu se limitně blíži k nule. :)