Lurius

Co nejcennějšího (mimo lidských životů) bylo zničeno během světových válek?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ztratilo se hodně uměleckých děl, zničeny byly historické budovy a vznikly nevyčíslitelné škody na životním prostředí.

Další odpovědi
Weirdquestio

Jistota a stabilita ve společnosti. Před válkami převládalo nadšení z technického pokroku.

Od roku 1914 se počet válek rapidně zvětšil oproti době před 1914. (Někteří lidé na základě biblickych proroctví věří, že nastaly tzv. poslední dny)

Samozřejmě byly také zničeny továrny hlavně v poražených zemích.

klumprt

Hodně to schytaly Drážďany, Berlín, Varšava. V Drážďanech některé památky postavili znova, Varšava nemá skoro žádné historické centrum. V Rusku nejdřív používali taktiku spálené země ustupující Rusové, potom zase ustupující Němci. Hitler dokonce rozkaz v tomto smyslu vydal v době, když už se válčilo na území Německa a myslícím lidem bylo jasné, že tím jenom komplikuje obnovu po neodvratné porážce. Albert Speer tehdy splnění tohoto rozkazu tajně sabotoval.

Další věc je, kolik uhlí, oceli, ropy a dalších surovin se vyplýtvalo. Kolik tun tanků se muselo dovézt kamsi do hloubi ruské stepi a nechalo se tam roztřískat a zrezivět. (Sice se určitě to železo pak Stalinovi hodilo do jeho hutí, ale zcela jistě se nezpracovalo všechno a spousta ho tam hnie dodnes.)
Jaké ekologické škody byly natropeny. Myslíte, že při plánování tankové ofenzívy někdo bral ohled, že v nějaké tůňce žijí žabičky a na louce vzácný chřástal východoevropský?

Jinak bych řekl, že ta první válka byla v tomto ohledu „lepší“, protože byla víceméně statická a neproháněla se starobylými městy tam a zpět. Efektivní bombardování ještě nebylo vynalezeno.