Mc Merkurion

Co máte proti slovenštině?

…neustále zde čtu,piš česky,jsi v Čechách,ale že se tu neustále používá angličtina,to je v pořádku a ještě by z člověka udělali negramota,protože neumí anglicky…
doplňuji:
" občan České republiky příslušející k uznané národnostní menšině může činit podání a jednat v jazyce své menšiny" zdroj:Listina základních práv a svobod
národnostní menšiny:Národnostní menšiny v ČR
Bulhaři, Chorvati, Maďaři, Němci, Poláci, Slováci, Srbové, Romové, Rusíni, Rusové, Řekové, Ukrajinci, Vietnamci, Bělorusové.
Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/viet­namci-oficialni-narodnostni-mensinou-fiq-/domaci.aspx?c=A130703­_133019_domaci_jj
…a kde je angličtina?

Nejlepší odpověď
led

Píši česky z důvodu porozumění textu:

Proč v ČR klesá znalost slovenského jazyka?
Několik příčin
V současné době žije v ČR něco přes 300000 obyvatel slovenské národnosti, z toho více než 2/3 občanů České republiky. Pokles slovenských dětí je způsoben tím, že z 52 000 smíšených manželství, žijících v českých zemích, až 95,5% má českou národnost, zatímco slovenskou jen 4,2%. Čím postupně přirozeným způsobem slovenská menšina splývá do české většiny. Používání slovenského jazyka je platnou legislativou ČR umožněno ve veřejném i v úředním styku, pokud není zákonem určeno jinak (situace a instituce, kde je stanovena jako jediný komunikační jazyk – český jazyk). Slovenský jazyk má v právním řádu České republiky mimořádné postavení. A není to jen pozůstatek společného státu v normách před rokem 1992. Všeobecná srozumitelnost obou jazyků, jistá kulturní i právní tradice, jakož i existence velké slovenské menšiny se zohledňují i v podmínkách samostatné České republiky. Třeba přiznat, že do jisté míry se postupuje obdobně i na Slovensku ve vztahu k češtině, ačkoli jistá nevůle se projevila v období vlád po roce 1989 a česká menšina na Slovensku je podstatně menší. Postavení slovenštiny v českém právním řádu však není zcela systematické, v mnoha ohledech se staví na roveň českému jazyku, v jiných normách se však na její užívání pozapomnělo, někde se samozřejmě našli i věcné důvody pro upřednostnění češtiny a úpravu používání slovenštiny pouze ve smyslu zákona o ochraně národnostních menšin. Přece jen ve většině případů je slovenština postavena na úroveň češtiny. Odpovídá to politice vlády, ale i náhledu dalších politických sil. Snahou mnoha dalších politických a jiných činitelů, ať na české půdě a podobně i na slovenské straně, nebo ze zahraničí v zájmu svých zištných záměrů je rozbíjení staletími utužování dobrých vztahů mezi oběma národy i za pomocí potlačování užívání jejich, v tomto případě menšinového jazyka, na území partnerských států. Nejde zde o nic jiného, ​​jen o naplnění hesla „Rozděl a panuj“ Kdo a proč, to je jiná otázka, jiné téma.

Pokud jste dočetli až sem, děkuji za trpělivost

zdroj: cituji sama sebe v diskusi http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ak-by-nahlasenie-bolo-len-nahlasenie-bez-moznosti-skrytia-strieborni-a-zlati-obmedzilo-to-vycinanie-nespratnikov#dis­cussion

Další odpovědi
annas

Slovenština mně vůbec nevadí. Vždy jsem se těšila na televizní divadelní pondělky, když se vysílaly přenosy ze slovenských divadel. Dnes si v TV stále vybírám mezi českými a slovenskými pořady.

Kromě toho na Slovensku totiž žije má nejbližší rodina.

Chovají se všichni Češi slušně tak, jak by měli? Je u nás tolik spravedlivých, že by mohli obsadit ministerstvo spravedlnosti a mluvit jménem ostatních?

Není občas třeba překládat příspěvky z češtiny do češtiny, aby se daly pochopit?

Bylo by prospěšné, kdyby lidé rozuměli jiným lidem, tedy i těm, kteří s námi žili ve společném státě.

„Známe žabomyší války, nikoliv žabožabí či myšomyší, ovšem lidskolidské ano.“
Jan Sobotka

anonym

Já rozhodně proti slovenském jazyce nic nemám, vyrůstal jsem v době, kdy tento jazyk byl k poslechu či ke čtení na denním pořádku. Doba se změnila, k horšímu, protože se rodili a rodí lidé, kteří tento slovanský jazyk nepoznali a asi i nepoznají. Neznáš-li angličtinu nejsi IN? Historie se opakuje…

Jugare, já nechápu tebe. Proč jezdí Češi na Slovensko, když mají svoji vlast?!

setapouch

To není proti slovenštině, ale proti Slovákům. Slováci dvakrát ukázali, že společné soužití s námi nechtějí. Tak proč je tu máme tolerovat?

jáára

Nič

anonym

Proti slovenštině nemám nic.
Slovenské příspěvky moc nečtu.
Tato poradna jsou odpovědi.cz,tak by se tu mělo psát česky,to je můj osobní názor.
Pokud sem přijde vietnamec,či angličan,nikdo mu na jeho otázku v jeho rodném jazyce neodpoví.
Jen nechápu proč jsou zde slováci,když mají svoje odpovedi.sk.
Barbakane s ježděním na Slovensko to nemá pranic společného.
Pokud půjdeš na poradnu v anglii,taky tam nebudeš klábosit češtinu.

Nechápavé

Nic,ja mam slovenstinu vice rad nez cestinu :)

quentos

Já nic, ale jak už řekl setapouch, Slováci mají věčně kecy proti nám, tak jak pak máme reagovat…

briketka10

Proti slovenštině nemám nic a mám ji moc ráda,
řešilo se to tu již několikrát a je mi už trapný, že
se tady pořád všichni tak hádaj, jako Ti co dělaj,
že jakoby nerozumí, ale já si myslím, že ano.

Každej rozumí, i kdyby nechtěl a „blbýmu slovíčku“,
tak se podívá do slovníčku.
V Nitře mám strejdu a tetu. Na Jihu Moravy celou
rodinu tam se mluví tak trochu s přízvukem a jinak
všude je nějaký a tady mě opravdu strašně míchá,
že spoustu lidí nerespektuje ten jazyk s přízvukem.

Chodila jsem s klukem, který bydlel v okolí Maďarska,
takže jsem uměla i pár slovíček po maďarsky.
Sleduju i slovenský kanály jejich filmy docela radějc
než ty český jsou filmy podle skutečnosti a právě že
jim rozumím.

Ten, kdo tady bude sprostý tomu je většinou odpověď
nahlášena 😁
Tak praví KODEX

anonym

v celku nic. sám jsem na Slovensku strávil 5 let (škola,vojna)) a občas při komunikaci se Slováky (kterých je tu víc než dost, i když chtěli samostatný stát a na Čechy nadávali) jejich řeč „používám“

anonym

Proti slovenštině nic nemám, rozumím jí moc dobře, stejně jako rozumím češtině. Ani proti Slovákům nemám to nejmenší, téé jasný 🙂 Co bych taky měla mít?

honza19hk

proti slovenštině nic nemám, když se někdo zeptá slovensky, odpovím mu česky. Jinak angličtina je jeden ze světových jazyků.

jestli se ti nelíbí angličtina,napíšu ti tady otázku v azbuce a můžeš odpovídat rusky.

lota

Proti slovenštině nic nemám,

setapouch

led: jak tvé lkaní odpovídá na otázku? Otázka nezní „Proč v ČR klesá znalost slovenského jazyka?“, ale „Co máte proti slovenštině?“ a to jsou dvě zcela rozdílné věci.

anonym

Setapouchu, ty tvoje nenávistné, štvavé projevy proti Slovákům jsou odporné, jsi nebezpečný člověk, rozdmycháváš mezi lidmi nenávist. KROŤ SE!! Stejně jako Jugar!

led

Odpoveď je k otázke, čo doteraz pochopilo 7 užívateľov. Nejde tu o „lkaní“ ale holé fakty. Ak sa vám podarí dočítať až do konca a porozmýšľate bez zaujatosti pochopíte. Stačí len rozmýšľať. Nič viac.

setapouch

Otázka nezní „Proč v ČR klesá znalost slovenského jazyka?“, ale „Co máte proti slovenštině?“. Čím přesně jsi na otázku odpověděla? A prosím, konkrétní fakta.

Že se tu palcuje ne podle odpovědi, ale podle uživatele, to je natolik známá věc, že „doteraz pochopilo 7 užívateľov“ je úplně mimo.

led

Setapouch zapriahnite svoju provokačnú myseľ do rozmýšľania bez emécií a nenávisti. Začnite rozmýšľať rozumom.

setapouch

Takže nemáš nic, co bys uvedla. Máš pravdu, nic se totiž ani uvést nedá, protože tvá odpověď je zcela evidentně mimo.

led

„Propaganda tu není proto, aby ustavičně přinášela blazeovaným mladým pánům interesantní změnu, nýbrž aby přesvědčovala masy. Ty však potřebují při své těžkopádnosti vždycky určitý čas, než jsou schopny vzít nějakou věc na vědomí, a jejich pozornost upoutáme jen tehdy, opakujeme-li základní pojmy tisíckrát. Žádná změna nesmí nikdy měnit obsah toho, co se propaguje, nýbrž musí vždycky nakonec říkat totéž. Ale potom s úžasem shledáváme, k jakým ohromným, skoro nepochopitelným výsledkům taková vytrvalost vede. Každá reklama, ať je to v obchodě nebo v politice přináší úspěch jen tím, že se vytrvale, stejnoměrně a jednotně opakuje. Jistě se musí heslo osvětlit z různých stran, ale každá taková úvaha se musí zakončit oním heslem samým.“ nepripomína vám to niečo? Vaša dikcia je podobná autorovi citátu.

Mc Merkurion

setapouch,quentos:
…a voni angláni a američani nás v životě nepodrazili že jo? Viz problém s cikánma,kri­tizujou a se*ou se do nás,co to de…
honza19hk:
…nelíbí se mi odpovědi typu: jsem v Čechách piš česky,a používání angličtiny se samozřejmostí,že ji přeci všici musíme znát…
boreczech:
…„přestože chtěli samostaný stát a na Čechy nadávali…“ souhlasím,stejně je to teďkon umák,když jsem v tej EU…
Jugar:
…jestliže někdo použije angličtinu,v klidu odpovíš,použije-li slovenštinu,máš fůru keců…

anonym

setapouch, a proč tolerujeme cikány a budem muset tolerovat muslimy?

anonym

Barboši,my nejsme vláda ani evropská unie,to mi věř.
My za to nemůžeme.
Pokud ty toleruješ romy,je to tvoje věc,ale zas všichni špatní nejsou.
Někteří umějí i pracovat.
http://tinypic­.com/player.php?v=35bhyf­s%3E&s=8#.Vish2CuK7IU

anonym

Jugare, psal jsem snad, že „já“ toleruji cikány?

anonym

Ještě furt udíš?
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/384394-cervene-maso-nebo-cigarety-riziko-rakoviny-je-temer-stejne.html

anonym

Konzumace slaniny, hamburgerů, párků, salámů a šunky … ? Myslíš tohle? Já dělám kvalitu bez éček.

led

barbakan, „Konzumace slaniny, hamburgerů, párků, salámů a šunky … ?“
A toto možno aj každým jazykom? Tiež aj slovenským, nielen českým? :))

anonym

Psal jsi,že je tolerujeme,je to sloveso,my všichni!

anonym

Led,to se nedá číst v tom modrém odkaze,to je fakt moc,ale umíte hezky použít překladač,to ano,tak to dělejte nadále,díky.

led

Jugar, je to v diskusii, tú vašu poznámku beriem ako pokus o humor.

annas

Ad led, napsal jugar „Pokud sem přijde vietnamec,či angličan,nikdo mu na jeho otázku v jeho rodném jazyce neodpoví“.

Má pravdu, že by mu nikdo „v jeho rodném jazyce“ pravděpodobně neodpověděl.

Ale vyznívá to tak, jako byste na otázku ve slovenštině vyžadovala jen odpověď ve slovenštině.

Mlčím, protože vím své …

Mc Merkurion

dy´t vo tom to je,mě de vo to,že když někdo napíše (ať otázku či odpověď) ve slovenštině,tak je tu fůra keců,nikdo nechce reakci v rodném jazyce,ale máme bejt světový,a nerozumíme slovenštine … a oba víme,že led i arygnoc píšou slovensky,protože o to byli zdejšími uživateli požádáni…

annas

Ad Mc Merkurion
Bať, bať. Slovenština je i určité zpestření. Občas si oživím i některý výraz.

Poslouchám zrána ČRo, redaktoři se rteelfonicky spojí se slovenskými kolegy, kteří informují o tom, co je nového. Na konci vždy redaktorka zmíní jedno slovenské slovo, které se liší od češtiny. Mám radost, když vím, co znamená. 🙂

briketka10

No právě a mě to taky líbí 😁

led

Je to tým, že nepozná zákony vlastného štátu, alebo ich ignoruje.