RQLM

Co jsou špaletová okna?

Po výměně oken v rodinném domě nám zbyla hromada oken. Nabídl jsem je na internetu, napsala mi paní, že by měla zájem pouze o špaletová okna. Chci jí poslat foto a rozměry, ale nevím, která z oken to jsou. Jak tahle okna vypadají?
Myslím, že jsme mívali dva druhy oken, francouzská a právě špaletová, jen netuším, která jsou která.

Nejlepší odpověď
baghira

Taky se jim říká kastlová. Vnější křídla, vnitřní křídla a mezi nimi dřevěné ostění.
Doplňuji:
Ještě doplním, že „francouzské okno“ je okno protažené až k zemi, takže se jím dá projít (typicky na terasu či do zahrady).

Další odpovědi
Drap

Špaletové okno, je okno u kterého je mezi venkovním a vnitřním sklem volný prostor.

Deli

Špaletová okna – mezi vnějším a vnitřním sklem mívaly babičky muškáty – prostě je tam prostor.

mosoj

Nejvíce charakterizuje špaletové okno skutečnost, že má vlastně dvě otevírací na sobě nezávislá okna. Jedno vnější ( otevírá se ven) a druhé vnitřní (otevírá se dovnitř.
Mezi těmito okny je volný prostor který se na př. využíval pro umístění květin. Celé to pak tvoří jeden spojitý prostor -okno.
Na venkově bylo zažitou praxí, že se na léto vnitřní okna vyndavala a nechávala se jenom vnější.

Děda Louda

Špaletové okno má obložení mezi vnějším a vnitřním křídlem (kastli). Francouzské okno se nazývá bez ohledu na konstrukci, tedy může být i špaletové, okno sahající až k podlaze. Imituje tedy vlastně průchod na balkon nebo terasu, jež ovšem nenásledují, a za těmito „falešnými dveřmi“ obvykle bývá jen zábradlí.

Pájo

Info také na:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0pa­leta

anonym

Taky jsem se musela juknout.

Zdroj: http://www.ok­nasirer.cz/