Avatar uživatele
RQLM

Co jsou špaletová okna?

Po výměně oken v rodinném domě nám zbyla hromada oken. Nabídl jsem je na internetu, napsala mi paní, že by měla zájem pouze o špaletová okna. Chci jí poslat foto a rozměry, ale nevím, která z oken to jsou. Jak tahle okna vypadají?
Myslím, že jsme mívali dva druhy oken, francouzská a právě špaletová, jen netuším, která jsou která.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? petka před 4574 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Taky se jim říká kastlová. Vnější křídla, vnitřní křídla a mezi nimi dřevěné ostění.
Doplňuji:
Ještě doplním, že „francouzské okno“ je okno protažené až k zemi, takže se jím dá projít (typicky na terasu či do zahrady).

Upravil/a: baghira

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Špaletové okno, je okno u kterého je mezi venkovním a vnitřním sklem volný prostor.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Deli

Špaletová okna – mezi vnějším a vnitřním sklem mívaly babičky muškáty – prostě je tam prostor.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Nejvíce charakterizuje špaletové okno skutečnost, že má vlastně dvě otevírací na sobě nezávislá okna. Jedno vnější ( otevírá se ven) a druhé vnitřní (otevírá se dovnitř.
Mezi těmito okny je volný prostor který se na př. využíval pro umístění květin. Celé to pak tvoří jeden spojitý prostor -okno.
Na venkově bylo zažitou praxí, že se na léto vnitřní okna vyndavala a nechávala se jenom vnější.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Špaletové okno má obložení mezi vnějším a vnitřním křídlem (kastli). Francouzské okno se nazývá bez ohledu na konstrukci, tedy může být i špaletové, okno sahající až k podlaze. Imituje tedy vlastně průchod na balkon nebo terasu, jež ovšem nenásledují, a za těmito „falešnými dveřmi“ obvykle bývá jen zábradlí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Info také na:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0pa­leta

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Taky jsem se musela juknout.

Zdroj: http://www.ok­nasirer.cz/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek