Jitka2466

Co jsou fragmenty disku?

Nejlepší odpověď
anonym

Buďto může jít o ragmenty fyzické – to, pokud disk fyzicky roztříštíš (což je dost obtížné).
😉
A nebo o fragmenty datové.
Disk je datově rozdělen na sektory (a stopy…), kdy jeden sektor je nejmenší možnou samostatnou částí uložených dat.
A při zápisu a mazání a zápisu a mazání (atd.) se postupem času uvolní i malé skupiny těchto sektorů a následně zapsaný soubor je tak zapsán do mnoha různých míst, což zpomaluje jeho následné čtení.
Proto je nutné jednou za čas disk defragmentovat.

Další odpovědi
MK44

Zřejmě máte na mysli nikoli fragmenty disku, ale fragmenty souborů, které jsou na disku uloženy.

Jen doplním odpověď od mowly, možná polopatičtějším způsobem. Uložíme-li soubor na nový harddisk, elektronika disku takový soubor uloží jako celek do jednoho místa na disku. Takto uložený soubor lze rychle číst. Pokud však disk používáme delší dobu, volné místo na disku se rozčlení do více nesouvislých částí, podle toho, jak staré soubory mažeme. Pokud potom chceme na disk uložit další soubor, nemusí na disku být dostatečně velké souvislé místo, kam se soubor vejde. Elektronika potom musí nový soubor rozdělit na několik částí – fragmentů – a každý fragment uložit zvlášť tam, kde na disku nějaké volné místo je. S takto fragmentovaným souborem je práce pomalejší – počítač musí načíst jednotlivé fragmenty z různým míst na disku a soubor z nich složit.

Jsou-li data na disku hodně fragmentována, zpomaluje to práci s počítačem. Proto je nutno periodicky provádět defragmentaci disku (přesněji: defragmentaci dat na disku). Tou se data na disku přeorganizují a jednotlivé fragmenty každého souboru se pospojují do jednoho celku.

Defragmentaci provádíme pouze u mechanických harddisků (to jsou ty, co se uvnitř točí jako gramofon). U disků SSD, pracujících na principu paměti flash, defragmentaci neprovádíme. Nemají mechanické (točící se) součástky a jejich elektronika ukládá data na jiném pricipu.

Mapel

Dist je rozdělen na určité částečky – fragmenty, kde se ukládají informace.