samicek333

Co je to defragmentace?

Barbakan použil v otázce…

Nejlepší odpověď
hanulka11

zkusím to říct vlastními slovy …taky ji používám

při každém otevřením jakékoliv složky či webu se ti zaznamenává načítá jejich navštívení jestliže za večer otevřu 1 složku 10× tak se mi to tzv. rozkouskuje a defragmentace je vlastně srovnání zpět do složek a souborů

a zde je to odborně
O co jde: Ačkoliv soubory na Vašem disku se uživateli jeví „vcelku“, ve skutečnosti jsou po několika měsících používání obvykle rozsekány na malé kousky, které jsou fyzicky umístěny na různých místech pevného disku. Čtení souboru proto může trvat relativně dlouho, protože počítač musí při čtení „přeskakovat“ na různá místa disku, což pochopitelně práci počítače zpomaluje.
Defragmentace kousky souborů spojí za sebe, takže čtení souboru se zrychlí (někdy i několikanásobně…

dál v odkazu
Doplňuji:
akorát že CCleaner je rychlejší než defragmentace

Zdroj: http://vycistit­pocitac.cz/De­fragmentace+dis­ku+na+Windows+XP­.htm.html

Další odpovědi
Sůwa

Jen bych doplnila, že když použiju k vyčištění CCleaner, defragmentace už je zbytečná. K odinstalaci programů používám REVO uninstaler a ten si za sebou ty zbytky taky zamete.

quentos

laicky řečeno vyčištění pevného (nebo výměnného) disku. Občas se na něm nastřádá bordel, zbytky starých souborů (čili „fragmenty“) apod., pomocí defragmentace se dají odstranit.

baghira

Doplním hanulka11, že ke fragmentaci nedochází pouhým otevřením souboru, ale buď editací (soubor se zvětší, ale protože není fyzicky místo, tak se jeho část zapíše jinam), nebo kopírováním (pokud není na disku fyzicky jedno velké volné místo, ale víc menších, tak se soubor rozkouskuje).

mrblackwell

Defragmentace není podle mě vyčištění disku,ale spíše jeho uspořádání.Tak že žádný CCleaner nepomůže.Například jeden film může být nahrán na více částech HDD a tak to může být i s programy,o­brázky,mp3 prostě se všemy daty.Defragmentace udělá to,že on ty fragmenty třeba toho filmů naskládá vedle sebe a tak to udělá se všemy daty.Tím pádem počítač pak má všechny data na jednou místě a nemusí se zdržovat hledáním fragmentů jednoho filmu nebo programu na celém HDD ale má je pěkně po hromadě.

Doplňuji,koukám že hanulka11 už to dobře vysvětlila.

lexx

Všechno již vysvětleno bylo akorát že defragmentace místo na disku neušetří, to dělá CCleaner (odstráněním nepotřebných souborů) defragmentace „srazí“ k sobě data z různých částí disku a zrychlí přístup k souborům tedy i chod počítače. Je to ovšem značně delší operace (půlhodina i déle) podle výkonu procesoru a velikosti disku.

Hlada

Koukám, že to někteří i kladně hodnocení tazatelce pěkně zamotali. Čistění pomocí čističe a defragmentace jsou dvě naprosto odlišné operace. Zjednodušeně:
Defragmentace – fyzické spojení fragmentů na HDD
Čistění – odstranění nepotřebných záznamů
Defragmentací se z disku nic nemaže, čistěním se nic nespojuje.
To, že jsou programy, ve kterých jsou obě funkce sloučeny, je jiná věc.