smiley123

Co jsou bioorganické a bioanorganické sloučeniny?

Ať hledám, jak hledám, nemůžu nikde na googlu najít, co jsou tyto sloučeniny zač, poradíte mi nějakou chemickou stránku nebo něco, kde bych se dozvěděla odpověď? Díky

Nejlepší odpověď
Lamalam

Bioanorganické sloučeniny jsou obvykle komplexní anorganické sloučeniny vykazující nejrůznější formy biologické aktivity (například protinádorová či protizánětlivá). Bioorganické sloučeniny jsou organické sloučeniny taktéž vykazující bilogickou aktivitu, např. peptidy, lipidy, sacharidy, alkaloidy, steroidy apod.

Doporučuji např.
Vodrážka: Bioorganická chemie, SNTL, Praha 1991
Waisser: Bioorganická chemie, Karolinum, Praha 1997
Dostal: Lékařská chemie II – bioorganická chemie, MU, Brno 2005

Další odpovědi
Deara

Bioanorganicka chemia: Zahrňuje štúdium funkcie kovových prvkov v biologických systémoch.
Zatial co bioorganika studuje a vysvetluje biologicke procesy v cloveku pomocou chemie. take spojenie biochemie a organiky.

JájsemRaibek

Netrvalo mi to ani minutu, stačilo buď do googlu nebo na wikipedii napsat cílové slovo-organická sloučenina a anorganická sloučenina.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Anorganick%C3%A1_slou­%C4%8Denina
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Organick%C3%A1_slou­%C4%8Denina
Výmluva ať hledám jak hledám neobstála :D

Kepler

Patří tam např. i hormony, např. fenylethylamin – viz. https://cs.wi­kipedia.org/w/in­dex.php?search=bi­oorganick%C3%A1+slou­%C4%8Denina&ti­tle=Speci%C3%A1ln%C­3%AD%3AHled%C3%A1n%C­3%AD&go=J%C3%AD­t+na
Nebo ty bioanorganické viz. https://cs.wi­kipedia.org/w/in­dex.php?search=bi­oanorganick%C3%A9+slou­%C4%8Deniny&ti­tle=Speci%C3%A1ln%C­3%AD%3AHled%C3%A1n%C­3%AD&go=J%C3%AD­t+na

Kepler

Raibeku v hledání jsi neobstál ty, protože smiley se ptal na něco jiného!

smiley123

Takže je vlastěne jedno, jestli je to anorganická nebo BIOanorganická sloučenina? Super, díky ☺

Lamalam

Není to jedno. předpona bio- znamená, že látka vykazuje biologickou aktivitu. To každá anorganická nebo organická sloučenina nedělá.

Kepler

Není to jedno, bioanorganické sloučeniny jsou podskupinou anorg. sl., stejně tak bioorganické podskupinou organických. Jsou to dva samostatné vědní obory.