postcd

Co jíst s velmi omezeným rozpočtem?

Prosím jaké potraviny je možné jíst/pěstovat aby se nezhoršovalo zdraví pokud mám na jídlo např. 500 Kč měsíčně a mám možnost si něco vypěstovat na zahradě?

Nejlepší odpověď
Alesh

Neznám důvod, proč takto uvažuješ, ale já bych primárně přemýšlel o tom, jak navýšit rozpočet na jídlo. Obecně se udává, že dospělý člověk projí cca 3 tis. Kč / měs. Pokud by to trochu omezil, dostane se na nějakých 1500 – 2000 Kč / měs., ale jít pod tuto hodnotu mi přijde nereálné v našich poměrech. Není tedy šance si nějak přivydělat aspoň tu tisícovku za měsíc? Než se plahočit po zahrádce, strávit tam mnohem víc hodin, tak ten čas investovat směrem k nějaké efektivnější činnosti, co se finanční stránky týče? A hlavně je to jen sezónní záležitost.

Další odpovědi
rigormortis

Luštěniny a zeleninu…pěstujte hlavně zeleninu kořenovou (petržel, ředkvičky, mrkev, brambory, atd.), ta je totiž dlouhodobě uskladnitelná.
Sáček luštěnin stojí cca. 30kč a vydržíte na něm minimálně dva dny. Naučte se nejíst pěčivo (to je to nejdražší) a hlavně se udržujte v dobré tělesné kondici…tělo pak lépe pracuje a zpracovává látky.
Vyvarujte se masa (moc drahé a složité na trávení, navíc příprava trvá dlouho).
Jezte kroupy, hrách, fazole, rýži a zeleninu…nic vám potom nebude chybět.

beer

Aby se zdraví nezhoršovalo – ať počítám, jak počítám, za 500/měs. to nepůjde..

elektrikář

U nás se před dnem branosti vařívala. Rýže ze zeleninou jako bezmasé Rizoto. Krupicová kasše, nebo kaše z vloček. Hrachová a čočková polévka, Nebo zelná z bramborem.Le­penici, tj zelí brambory a osmažená cibulka. V kuchařce jsem se dočetl že k tomu patří opečená šunka.

iwetax

500kč? To si nedokáži představit. Sned jen ty luštěniny, syrové ovoce a zeleninu , slunečnicová semínka, občas kuřecí skelety(19kčúkg), křídla (26kč/kg) nebo vepřové nožičky(18kč/kg) a žebra(29kč/kg)

marci1

To byste si na té zahradě musel pěstovat téměř všechno. Brambory, obilí, zelí, zeleninu, ovoce, luštěniny apod. Pokud nejste vegetarián tak ještě chovat alespoň drůbež ( maso + vejce ). Nevím, jestli za tak málo peněz na jídlo, by se k tomu ještě daly nakoupit jiné důležité živiny pro organismus. ☹

Hamon

Občas si udělám radost vepřovou hlavou – cca 20 Kč/kg – 50 – 60 kg za půlku hlavy. Ale za pětistovku na měsíc… to si představit neumím. Doufám, že je to jen teorie.
Doplňuji:
zjentek: podle mého je to z nouze ctnost. To, jak někdo jí, nemá vůbec žádnou souvislost s tím, jaký život žije.

zjentek

řeknu to trochu jinak, než se přesně ptáš ..tělo, aby správně pracovalo, potřebuje mnohem méně jídla, než tě to společnost naučila. MNOHEM MÉNĚ, než to vidíš v okolí a v televizi! To je zásadní, co je potřeba pochopit. Nežij, abys jedl. Když pak podáš nějaký vysoký fyzický výkon, ucítíš, jak si tělo říká o nějaké palivo navíc, tak pak přidáš. Nejez bez smyslu, jez, abys žil. Nějaké jídlo k tomu, abys byl zdráv, tady vždycky najdeš, věř mi. Já to tak dělám a prakticky každý, kdo mě zná, mi tenhle život závidí (v dobrém slova smyslu). Prakticky jediné, co je na tom pro nás pro všechny nepochopitelné, je to, proč to tak ostatní nedělají také. Tam je to složitější v tom, že mnohem jednodušší je blbě kecat a cítit se uražen, nežli si začít fakticky odříkat. Myslím, že v pohodě vyjdeš s tím pětikilem, pokud máš kus země k pěstovaní a lásku k tomu. Když vydržíš, za pár let možná pocítíš tutéž nirvánu, jako cítím já a jako ji ti nenažraní (kteří za to podle nich nemohou) nikdy nepocítí ,)

lota

luštěniny, brambory, těstoviny, ale moc dobře si to s pětistovkou představit nedokážu…