agentpv

Co je to „základ daně“ na výplatnici a jak se se vypočítá, odvozuje, z nějaké tabulky, normy?

Znamená to že když mám hrubý plat 21499, že budu mít lepší výplatu jak při mzdě 21501?

Odpovědi
led

Laicky:
Základ dane je suma, z ktorej sa vypočítava výška „mesačnej dane“ odvádzanej z mesačnej mzdy po odpočítaní nezdaniteľných položiek v zmysle zákona, ako záloha na daň z príjmu fyzickej osoby za kalendárny rok. Preto je to záloha, pretože ak by ste mali v priebehu zúčtovacieho obdobia aj iné zdaniteľné príjmy, daň budete platiť zo všetkých týchto príjmov spolu.
Sú na to presne dané tabuľky a prepočty platné v daný účtovací rok.
Odborne vám to vysvetlí mzdový účtovník

Pepa25

Základ daně na výplatní pásce je v ČR je od r. 2008 nesmyslné číslo dané existencí superhrubé mzdy.
Ano, základ daně se zaokrouhluje, ale vzhledem k předchozí větěto není tak jednoduché. Doporučuju kalkulačku v odkazu

Zdroj: https://www.kur­zy.cz/kalkulac­ka/vypocet-ciste-mzdy/