jjj123456789

Co je to za svět?

Kde se muslimovi neříká muslim, ale islamista, cikánovi rom a konzervativci ultrapravičák?

Nejlepší odpověď
jirkajirka

A zápalkám se říká sirky.

Další odpovědi
annas

O je to za svět? V oblasti jazyka v něm nic zvláštního. Přece čeština jako jazyk se vyvíjí, přebírá slova z jiných jazyků, vznikají synonyma, rozlišuje i menší rozdíly mezi názvy atd. Má tedy bohatou slovní zásobu a měli bychom být rádi, že se všichni nevyjadřujeme stejně a můžeme rozlišit i menší rozdíly mezi slovy. K tomu nám pomáhají synonyma, slova stejného nebo podobného významu. Záleží na kontextu, stylu atd.

Proto není divné, že „muslim = mohemadán (zastarle) = vyznavač Mohameda;. islamista = stoupenec islámského fundamentalismu.“

„Rom = příslušník etnika původně ze severní Indie, které nyní tvoří komunity zprav. ve východní a střední Evropě
Cikán = souhrnné označení pro různé větve národa pocházejícího z Indie, charakteristického kočovným způsobem života“

„Ultrapravičák = obecné, tedy nespisovné pojmenování = stoupenec politické pravice – ultra slovo latinského původu = krajně více atd..
Konzervativec = člen nebo stoupenec konzervativní (pravicové) strany“

Přesné definice ze stránky
http://www.nechy­bujte.cz/

J. A. Komenský: „… Nikde není nic tak nesnadného, co bychom nemohli srozumitelně a výstižně vyjádřit naším jazykem, jen kdyby k tomu přistoupila přičinlivost a práce! Dosud nepochopil vznešenost našeho jazyka ten, kdo jej považuje za málo bohatý neb málo půvabný..“
http://azcita­ty.cz/citaty/jan-amos-komensky/#ixzz3F0LQaj­sJ

MK44

Jevy ve světě jsou rozmanité. Snažíme se je nějak vymezit a pojmenovat, abychom o nich mohli přemýšlet a mluvit. Hranice významu slov bývají nejasné. Co je pro jednoho ještě červené, je pro druhého už oranžové. Různí lidé můžou různým slovům různě rozumět. A sjednotit to by bylo obtížné, v podstatě je to nereálné. Musíme se složitě dohadovat, co kdo kterým slovem myslí, co vše pod něj zahrnuje apod. A to nemluvím o případech, kdy si někdo slova plete nebo to dokonce dělá záměrně. Muslim není totéž co islamista, jako křesťan není totéž co metodista nebo člen strany Křesťansko-sociální unie. Zda je Cikán totéž co Rom, může být předmětem sporu podobně jako to, proč Němci, ač není němý, říkáme Němec, když je to ein Deutscher. Člověk, který sám sebe označuje za konzervativce, může pro mně, budu-li člověk středových názorů, mírným konzervativcem nebo ultrapravičákem, podle toho jak se mně jeví. Budu-li radikální levičák, asi bude pro mně ultrapravičákem vždy. Ano je to túra, ale nezbývá než namáhat mozek a hádat, co kterým slovem kdo myslí, kdo to je a proč to říká.

Slayer5

Svět je jedna velká hádanka, tak si zvykejte, že není vždy na všechno odpověď.