Michal

Co je to Tóra

Někde jsem četl,že měli slavnostní tóru.Co to je?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Nevím, co má tóra společného s krásou a stylem. Nespletl jste si toru s tógou? Ta by daleko spíše mohla být slavnostní.

Tora je totiž souhrn zákonů, který Izraelité získali na hoře Sinaj během svého putování z Egypta do zaslíbené země, dnes častěji známý pod pojmem „Desatero BOžích přikázání“.
Tóra je pro židy platná dodnes a svitky tóry se nacházejí v každé fungující synagoze, uložené v tkzv. „aron kodeš“. Je pravda, že jsou ve zvláštním velice ozdobném potahu a přistupuje se k nim se zvláštním respektem a úctou. Pak také existuje svátek tóry, „Simchat Tora“, který je oslavou přijetí tóry právě tenkrát na Sinaji.
Neexistuje žádná zvláštní slavnostní tóra. Tóra je jen jedna.

Z toho soudím, že došlo k záměně tógy za tóru. Tóga je starověký oděv používaný především ve starém Římě a Řecku. Šlo vlastně o dlouhý pruh látky, který se omotal kolem těla a sponami a vázáním se ozdobně nařasil. Sváteční tógy byly z dražších materiálů, lemované třásněmi a zdobené pruhy nebo ornamenty.