Co je to reverzní osmóza?

Zajímal jsem se o filtry po pitnou vodu a narazil jsem na pojem reverzní osmóza – co to přesně je?

Odpovědi
Blondyy

Princip reverzní osmózy je základní vlastností živých buněk, které jsou obaleny polopropustnými membránami. Jde o jev, kdy molekuly vody (rozpouštědla) pronikají přes polopropustnou membránu z prostředí s nižší koncentrací rozpuštěných látek do prostředí s vyšší koncentrací rozpuštěných látek s cílem vyrovnat koncentrace látek mezi prostředími, přičemž vzniká osmotický tlak. Díky principu osmózy se odehrává většina vnitrobuňkových procesů. Pro správné fungování reverzní osmózy musí být voda v okolí membrány pravidelně oplachována, aby se nestala tak kontaminovanou, že vytvoří na povrchu membrány souvislou vrstvu, která ji úplně znefunkční. Taktéž je nezbytný filtr s aktivním uhlím na odstranění chlóru, protože chlór poškozuje membránu. V neposlední řadě je nutné zabezpečit mechanickou filtraci, aby jemné nečistoty neucpali membránu reverzní osmozy.
Doplňuji:
http://www.fil­tracevody.cz/sto­re/