postcd

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a sodovou vodou?

V sodové vodě (sodovka – voda s přísadou CO2 – oxidem uhličitým) není jedlá soda v nějakém výraznějším množství?
Doplňuji:
proč se tomu říká sodovka, pokud tam soda není? znamená to, že v přírodě získané sodovky / kyselka (je to to samé?) tu sodu obsahují. Pouze uměle vytvořené ne?

Odpovědi
anonym

V čisté sodovce (tedy sodě, sifonu…) jedlá soda není, jde jen o vodu s rozpuštěným CO2.
V některých minerálkách se ale jedlá soda (NaHNO3) vyskytovat může.
Doplňuji:
Proč se „tomu“ říká sodovka nevím… ;.)
To, čemu se říká sodovka, je voda s rozpuštěným CO2, vyrábí se sycením vody. Podobně se dosycují některé minerálky (schválně se někdy koukni na složení balených vod).
V „přírodě získané sodovky“ se označují jako minerálky (minerální vody, kyselky) a ty mohou – ale také nemusí, obsahovat rozpuštěný CO2, kromě toho obsahují rozpuštěné různé množství různých minerálů (každá kyselka má jiné složení).
Pak existují mineralizované vody, které se vyrábí opět průmyslově (ve vodě se rozpustí minerály a případně i CO2).
A pak existují demineralizované vody (nejtypičtější je technická destilka do chladicích soustav).

mosoj

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/So­dovka
Doplňuji:
Tady máš jak vznikl název sodová voda .

brillant

Jedlá soda http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hy­drogenuhličitan_sod­ný

Emefej

mowla se mylí, deminaralizovaná voda a destilka je z technického hlediska něco ucela jiného. Demi voda se obvykle připravuje na iontoměničích, destilka se získává destilací.

mosoj

Nevím kdo se tady mýlí ani jak demineralizovaná voda souvisí se sifonem !!!

Voda která projde iontoměniči ( anexem a katexem) je deionizovaná voda.
Voda která se podrobí destilaci je destilovaná voda.

  • několik dalších fyzikálních postupů ( viz dole)

Voda ze všech těchto postupů je potom voda demineralizova­ná !!!

Postupy přípravy demineralizované vody[1]:
destilace – destilovaná voda
deionizace – deionizovaná voda, příprava pomocí ionexu
nanofiltrace neboli nízkotlaká reverzní osmóza či membránové změkčování
ultrafiltrace
elektrodialýza