Co je to PIŽMA ?

Nevím, do které kategorie jsem to měla zařadit, tak se kdyžtak omlouvám.

Nejlepší odpověď
annas

Pozor – nezaměňovat pojmy PIŽMA a PIŽMO! Pižma jsou jména tří ruských řek, zatímco pižmo (mošus) je výměšek z pižmového váčku kabara pižmového, který mu sloužil ke značkování okolí. Této látce, která má podobnou strukturu jako feromony, se přisuzují afrodiziakální účinky.
Pižmo bylo hojně využíváno především v parfumerii, kde jako tzv. fixátor prodlužovalo trvanlivost vůně. Lov kabarů je dnes z důvodu jejich ohrožení zakázán, a proto se pižmo vyrábí synteticky.
Podobnou látku, tzv. falešné pižmo, produkují nejen další živočichové – ondatra, bobr, ale i rostliny – např. ibišek pižmový a rostliny kejklířky. Zpracováno dle encyklopedie Wikipedie.