Kelt

Co je to igelit, proč se takto nazývá?

Běžné slovo, které používáme denně, když říkáme igelitová taška, zabalil to do igelitu atd. Přitom se jedná o jiný materiál například PE – polyetylén a pod. Jak vlastně vznikl označení igelit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Igelit se vysvětluje podle názvu firmy IGe-lit – igelit.

Co znamená zkratka IG a část slova -lit?

1. IG – „I.G. Farbenindustrie AG byla německá chemická průmyslová konglomerátní společnost. Jméno získala z německého Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG (Zájmová skupina průmyslu barev). “

Stejně se dočtete o výrobcích, když kliknete na modrý text..
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/IG_Farben

Slovo igelit vznklo zobecněním obchodního názvu měkčeného polyvinylchloridu, který vznikl spojením části názvu německého chemického koncernu IG Farben a -lit z řeckého zklráceného λίθος – lithos = kámen
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/ige

2. řecké -lithos – zkráceně -lit – kámen

Takže šlo o přenesení názvu z němčiny spolu s výrobkem.

Podle ASJC – igelit,

  1. obch. název pro polyvinylchlorid,
  2. dnes hovor. plastiková fólie vůbec .

Další odpovědi
Klaproth

Igelit je původní obchodní značka PVC firmy IG Farben. Postupem času se výrazem igelit začaly označovat i ostatní plastové fólie.

Zdroj: http://casopis­.vesmir.cz/cla­nek/podivuhod­na-historie-igelitu

Kepler

Jen doplním: slovo vzniklo spojením dvou počátečních písmen názvu firmy IG Farben a zbytek je inspirován názvy ostatních plastů té doby, jako je např. bakelit..
Označení igelit se v češtině hovorově, avšak nesprávně používá též pro jiné plastové fólie, například z nízkohustotního polyethylenu nebo polypropylenu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Igelit
Měkčený PVC obsahuje jako změkčovadla dioktylftalát, nebo dibutylftalát, které se uvolňují do kapalin obsahující tuk. Známá je aféra, kdy se u nás balilo mléko do bílých igelitových pytlíků (za socialismu). Toto balení pak muselo být staženo.

Emefej

Igelit = Ige (podle IG Farben) + lit (z řeckého lithos – kámen).

archimedes

Důležité je že původní „igelit“ z chemického hlediska již neexituje jelikož se do 20 let zcela rozpadl … Dnes jsou výrobky z PVC nazvány „novoplast“ z tohoto nam plyne že když někdo označí PE tašku jako „igelitku“ je to chyba a kašdý chemik s drobným základem makromolekulární chemie krvací z uší

Pospíšil

Dokonce i maďarsky se to řekne „igelit“ (psáno „ügelüt“), jen česky je to „novoplast“.