Co je to dilatační kardiomyopatie?

Ahoj, kamarádčin otec má tuto diagnozu. Zajímalo by mě, co to vlastně znamená. Dík za radu!

Nejlepší odpověď
Dandi

DILATAČNÍ KARDIOMYOPATIE JE ONEMOCNĚNÍ SRDCE: Představuje degenerativní onemocnění, při kterém dochází k rozšíření srdečních dutin a zeslabení srdečních stěn a poruchy funkce komor a srdečního selhávání rytmu.Postupné ochabnutí srdeční svaloviny, způsobuje nedostatečnou cirkulaci krve. A tím se do krevního oběhu nedostává dostatečné množství okysličené krve , které potřebuje tělo aby správně fungovali všechny důležité orgány pro život. A proto jsou některé orgány vystavené dlouhodobě těmto změnám a i ony mají špatnou či omezenou funkci. KLINICKÉ PŘIZNAKY:- se projevují jako , celodenní únava s nutností si odpočinout – snadná unavitelnost, např.- pocity dušnosti , někdy se i přidá kašel – rychlý příbytek na váze i dvě kila denně (jedná se zavodnění)- otoky nohou (jeden z příznaků zavodnění)- zrychlený pulz i bez fyzické zátěže , zvětšená játra , nechutenství ,nevolnost, modrání rtů a konečků prstů, bledost v obličeji. Definice: dilatační kardiomyopatie (DMKP) je chakterizována jako dilatace a porucha funkce levé komory jako pumpy. Dilatovány bývají v menší míře součastně též ostatní srdeční oddíly. Základem je výrazná dilatace srdce , která je provázena těžkým poškozením systolické i diastolické funkce myokardu komor, převládá porucha systolické funkce. Toto postižení vede dříve či později k rozvoji srdečního selhání. Izolované postižení pravé komory. Kromě dilatace je též typická porucha systolické funkce levé komory(difúzní hypokineze). Zřídka bývá vyjádřená porucha kontrakcí levé komory bez její výraznější dilatace. Klinické známky městnání plicního nebo systémového mohou chybět, zvláště po diuretické léčbě. Diastolická funkce levé komory není zpočátku alterovaná ( její poruchy se rozvíjejí až v pokročilejším onemocnění.)

Zdroj: http://www.druha-sance.cz/index­.php?view=arti­cle&catid=36%3A­odborne-lanky&id=112%3A­honza-m&option=com_con­tent

Další odpovědi
alenka901

Dilatační kardiomyopatie (rozšíření dutin srdce následkem závažného postižení srdečního svalu)
Srdce je při tomto onemocnění výrazně zvětšené. Svalová vlákna jsou částečně nahrazená vazivem, nejsou schopná se dostatečně stahovat, což často končí srdečním selháním.

Attack-design

Onemocnění srdečního svalu, charakterizované dilatací a poruchou funkce levé komory jako pumpy. Vyskytují se ve středním věku, častěji u mužů, incidence je cca 5–8 případů na 100 000 obyva­tel ročně.