15tilety

Co je to daňové prohlášení? + další otázky

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat co je to daňové prohlášení? Vím jen, že se podepisuje při nástupu do zaměstnání spolu s pracovní smlouvou.

K čemu slouží daňové prohlášení? Musí ho podepsat každý? Jaký je rozdíl mezi daňovým prohlášením a daňovým přiznáním?

Děkuji za odpovědi

Odpovědi
ivzez

„Daňové prohlášení“ neexistuje, jde o „Prohlášení k dani z příjmu“.

Prohlášení lze podepsat vždy jen u jednoho zaměstnavatele,
nelze je podepsat souběžně u dvou nebo více zaměstnavatelů.

Na základě podepsaného prohlášení lze uplatnit slevu z daně
na poplatníka 2.070 kč měsíčně (24.840 ročně),
slevu na studenta (4.020 za rok), dále slevu na invaliditu, …

Zaměstnavatel, u kterého je prohlášení podepsáno jako u posledního v roce,
provede na základě písemné žádosti (musí být doručena do 15. února následujícího roku) poplatníka roční zúčtování daně z příjmu.

Prohlášení nikdo podepsat nemusí, ale podle mne je
pro poplatníka výhodnější prhohlášení podepsat.

  • –––

Dalo by se toho napsat mnohem více, ale podle mne
bude lepší se seznámit se zákonem o daních z příjmů:
http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu/uplne/