NikySlime

Co je to „břitký vtip“?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na význam slova břitký -dnes ve většině významu u bodu 1 – výraz knižní. Užívají se víc synonyma.

břitký
1 ostrý (kritika), pronikavý, řízný, jízlivý, kousavý
2. ostrý (nůž), nabroušený
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/b%C5%99it­k%C3%BD?

Od bodu 2 přenesením významu vznikl i tzv. břitký vtip – je tedy ostrý, kousavý, jízlivý.

Nevím, do které chodíte třídy, pokud znáte Havlíčkovy epitgramy. , pochopíte s
význam slova břitký.

„Jehly, špičky, sochory a kůly
stesal
skoval
zostřil
sebral
kvůli vojně s hloupostí a zlobou místo šavel
Borovský Havel“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Epigramy

Další odpovědi
Drap

Ostrý, rázný, také ale může i být na samé hraně slušnosti.

Rokio

Drap odpověď dobře vystihl. Proto uvedu příklady:

poloslušné vtipy:

  • Kdo je největší socialista? Podprsenka, protože malé pozdvihuje a velké utlačuje.
  • Víte, proč Adolf Hitler spáchal sebevraždu? Přišel mu účet za plyn.
  • Muž najde kouzelnou lampu. Pohladí ji a z ní vylétne džín. Džin řekne muži, že mu splní tři přání, ale cokoliv si přeje, jeho žena dostane dvakrát. Muž si přeje nový dům. Žena dostane dva nové domy. Druhé přání muže je nové auto. Manželka dostane dvě nové auta. Nakonec manžel řekne džinovi: „Zbij mě, až budu polomrtvej“. Žena bude ubírat k smrti.
  • Jak se nazývá tábor pro děti s poruchou koncentrace? Koncentrační tábor.

ostré/rázné vtipy:

  • Jaký je nejkratší kameňák? Protože bagr.
  • Víte, který je rozdíl mezi černým, brutálním a morbidním kameňákem? Černý kameňák je jedno dítě v popelnici, brutální kameňák je jedno dítě v deseti popelnicích a morbidní kameňák je deset popelnic v jednom dítěti.

EKSOT123

Podle mě nic takového není. Myslím, že to lidi popletli a zaměnili s ostrovtipem. Pod čímž si představuji schopnost některých lidí produkovat hbitě od pasu humor. Ale humor produkovaný takovými lidmi může být úplně stejný, jako humor, který vymysleli lidé bez ostrovtipu, není ničím výjímečný nebo ostrý.
Nebo dobře, možná na tom břitkém humoru malinko něco bude, ale není tam ostrá hranice a vůbec klasifikace do této skupiny je přinejmenším problematická.

EKSOT123

Když se kouknu do své sbírky vtipů a videí, tak bych si snad o žádném z nich netroufl říct, jestli je to břitké, nebo ne. Nějak mě pojem „břitký humor“ nic konkrétního neříká. Spíš bych u některých z nich mohl říct, jestli má větší nebo menší grády, (šťávu),… Ale i pořádně silný, šokující vtip nemá podle mě nic společného s břitkostí, jsem z toho jelen.

annas

To slovo břitký je knižní, takže se moc nepoužívá.

Ale to útočení, narážky jsou vidět u K. Havlíčka, i když jde o epigramy.

Dobrý je Jiří Žáček a Gabriel Laub – ten je ironický, dost ostrý. ale nejde přímo o vtipy.