matysek69

co je to „bibza“

Nejlepší odpověď
annas

Bibza, gibza, gybza – různé nářeční varianty. . stDokonce je i u příjmení.

Podle oblastí se uvádějí i významy = nic, darebná věc, něco špatného, chatrného,.

Zajímavý je původ tohoto slova podle Naší řečí:
Jde vlastně o znetvořený výraz typu chamraď (všlijaké věci, všelicos), chamrada – člověk špatný, slabý, často nemocný, jinde zase ničema.

Podobně polské chabuzie , ale i slovenské. gebuzina „proutí, smetí z proutí, plevel, smeť, obilí se smetí; brynda; hatlanina“, k němuž zase patří otřelé a znetvořené mor.avské gybza, bibza „něco špatného, chatrného“

Další odpovědi
cochee

Po našemu (na severní Moravě) tak říkáme jídlu nevalného vzhledu, potažmo i chuti

anonym

Nejsem si jistý, ale mám za to, že to je špatná karta.