annas

Co je správné – vteřina nebo sekunda? Vzpomínáte si, že se v TV vysílaly Branky, body, vteřiny, pak změna na sekundy?

Nevíte proč?

Nejlepší odpověď
vagra

Když se roku 1974 usnesením vlády tehdejší Československé socialistické republiky stal mezinárodní systém jednotek SI závazným i u nás, pro časovou jednotku se místo vžitého označení „vteřina“ začalo důsledně používat termínu „sekunda“.
Vteřina je totiž v soustavě SI vedlejší jednotkou pro rovinný úhel.
Jako jednotku časovou se ovšem vteřinu vymýtit nepodařilo a dnes je volba užití správného termínu jen otázkou zvukomalebnosti, neboť z kontextu vždy jednoznačně vyplývá, hovoříme-li o čase či o úhlu.

Zdroj: http://www.mi­nutasencyklope­dii.cz/index.php?na­zev=23&minuta=260

Další odpovědi
Drap

Od zavedení ISO je správně sekunda, ale vteřina se stále používá, hlavně v běžné řeči.Oficiální jednotkou je však již jen sekunda

anonym

Obojí je správně. A změna byla prý proto,aby to vypadalo světově a také si vzpomeňte na změnu váha- hmotnost !

geoorg

Sekunda je základní jednotkou pro měření času.

Vteřina je bývalé označení pro sekundu a jednotkou rovinného úhlu.

Zdroj: přijímačky na UK