Complex

Jaký je rozdíl mezi solničkou a slánkou?

Nejlepší odpověď
annas

1. Spisovností

Slájka je slovo spisovné, solnička nespisovné, moravské. Použíám se u nás na Hané

2. Jiný způsobem utvoření slova

Podle Rejzkova i Machkova Stymologického slovníku se

  1. solnička

Sol – solnice (skladiště soli) – solnička zdrobnělé – „malé skladiště soli“. Sůl – základ od indevropského sal-i, takže praslovanské sal6 je příbuzné s německým či anglickým výrazem.

Staročeské sól – suol – sůl

  1. slánka – Odvozené od soli prostřednictvím příd. jména slaný.

Slánka – slaný ( sol-n6) – slanisko (líz pro divokou zvěř) – slanice – nádoba na sůl – slánka – menší nádobka na sůl.

Další odpovědi
marci1

Žádný. Je to ta samá věc=nádobka k solení jídla sypáním.
„Slánka, solnička (obl.)“
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/sl%C3%A1­nka?