Gestas

Co je špatně na této úvaze o míchání etanolu a metanolu?

Jestliže vypiju panáka metanolu a zapiju to decí etanolu, nic se mi nestane. Jestliže tedy ve stejném poměru smíchám metanol a etanol, směs by se měla dát pít bez následků. Takto uvažovali výrobci pančovaného alkoholu. Vzhledem k vlně otrav, kterou to vyvolalo, to byla asi úvaha špatná. A já se ptám: Co je na té úvaze špatně, že to tak nefunguje?

Nejlepší odpověď
Kepler

Už jsem tady na toto téma psal. Ano, úvaha iniciátora té akce byla špatná a ještě horší bylo to, že se v pančování alkoholu pokračovalo, ačkoliv pachatelé o té katastrofě už věděli. Ethanol působí sice jako protijed proti otravě methanolem, ale jen proto, že se metabolizuje přednostně. Ve směsi tedy nejdříve dojde ethanol a pak přijde na řadu methanol, který má daleko toxičtější metabolity než ethanol: formaldehyd a kyselinu mravenčí. Dobrou chuť!

Další odpovědi
Edison

Není pravdou, že se ti NIC nestane. Organismus nejdřív začne rozkládat ethanol a pak až methanol, protože ethanol je jednodušší. Potud je to funkční. Proto je potřeba při otravě methanolem dostat do žaludku ethanol a ihned vyhledat lékaře. Pokud je to smícháno a pije se to jako ethanol, potíž je v tom, že tu lékařskou pomoc postižený nevyhledá včas. Tím namícháním se jen získá čas. Kdybys vypil čistý methanol, tak ten čas nemáš, proto je nutné ho okamžitě naředit. Ale to uděláš jen pokud víš, žes vypil methanol.

Jsem to popsal asi několikrát, co.. No.. snad je to jasný.

Drap

Přehnali to s dávkováním. U skotské se úmyslně maalé procento přidává z důvodů jemnosti.

Kepler

Edison: nic ve zlém, ale zdá se že o chemii nic nevíš. Ethanol NENÍ jednodušší, methanol je nejjednodušší alkohol.

Edison

Omluva.. jsem to votočil… Teď to vidím… Se poštěstí ze sebe udělat hlupáka…

aliendrone

Přesně to jsem chtěl právě teĎ napsat, ale Kepler mne jako skoro pořád předskakuje! ZLOČINEC!! :D :D :D Ale… hodina mé pomsty udeřila Keplere, takže:

Otázka (rafinovaná) pro Edisona:
Kepler má pravdu, protože:

  1. je vysokoškolsky vzdělaný chemik
  2. je proslulý kořala, který vysosne všechno (vyjma medu a asfaltu, ty tečou moc pomalu)
  3. je z kraje, kde pořád něco bublá a kvasí

;) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;)

Kepler

Náhodou nemáš pravdu v bodu b), protože opravdu nepiju všechno, co teče. Například děravý hrnec. A med i jeho produkty bytostně nesnáším. Jednou jsem si přeblil bagančata, seďa opřený o trnku.

aliendrone

No, jestli to nebyl turecký posez, tak to byl pod tou trnkou výkon, i já bych zatleskal! :) ;) :D

Popravdě – ani já medovinu moc nemusím, obecně „šťávičky“ jako hopsinky apod. Hele – teď jsem objevil a pil nový Božkov (ne ten normální brrrr!), ale tenhle: https://retai­lek.mediar.cz/2018/02/­20/plzensky-stock-uvadi-trtinovy-rum-bozkov-republica-exclusive-hlavne-pro-mlade/

a fakt musím uznat, že to je první český rumajzl, který se dá, místo medoviny slušná náhrada! Ale ty jsi téměř jistě stál u jeho zrodu coby superkvalifikovaný odborný poradce, takže nejspíš nosím dříví do lesa… ;) :D :D