dust8

Nic nepracuje tak proti nám jako čas?

Nejlepší odpověď
Drap

Někdy i čas pracuje pro nás

Další odpovědi
Anikitos

Čas sice neustále plyne, ale nejvíc proti sobě ‚pracují‘ lidi. Už jen například tím, že s časem neumí zacházet (čas je relativní pojem, vytvořený lidmi – může i nemusí existovat, je takový za jaký ho lidé považují).

Pravdou totiž je, že existuje jenom přítomnost a je jen na lidech, jak ji právě využívají.

Edison

Máš špatně postavenou tu větu. Aspoň to by ses už mohl naučit.

anonym

záleží jaké si stanovuješ životní cíle, pokud převážně souvisí s dodržováním termínů (do 5 let nový dům, do 6 měsíců nové auto, do 13 měsíců rekonstrukce bazénu) tak pak ano, pak tvůj největší nepřítel vždy bude jen čas.

Existuje řada lidí jejich cíle ale s termíny nesouvisí a u nich to bude úplně jiné.

annas

Ad Edison,

otázka není chybně formulovaná, jak uvádějí jazykovědci. Jde o zjišťovací otázku, na niž stačí odpověď ano – ne.

“Rozdíl mezi oznamovací větou a otázkou se pozná podle toho, že na konci zjišťovací otázky je antikadence, zřetelně odlišující otázku od oznamovací věty.
samozřejmě jasné vevýslovnosti.

Sloveso, jež může být v oznamovací větě např. jádrem, se často víceméně automaticky přesouvá na začátek zjišťovací otázky;

Oznamovací věta – Maminka se už z nákupu vrátila. Máme tázací větu Maminka se už z nákupu vrátila? // Vrátila se už maminka z nákupu?

Podle Mluvnice spisovné češtiny.

Edison

Já jsem nepsal, že je špatně formulována, ale špatně sestavena. Správně má být: „Nic nepracuje proti nám tak, jako čas?“ Prostě má špatně slovosled. Brz ohledu na to, jestli jde o otázku, nebo větu oznamovací. Jed o to srovnání, spojení tak – jako. Jenže ono je dnes úplně normální, že lidi na tohle kašlou. Je to vrchol ignorace a ještě s omluvou, že „to je přece fuk“. Fak příšernost.

annas

Nevím, co přesně měl tazatel na mysli. Ale větu lze formulovat = sestavovat různě. Každá formulace má trochu jiný význam. Co považuje tazatel za nejdůležitější,
tedy za jádro? Větný přízvuk je možné přesunout.

Nic nepracuje tak proti nám jako čas?
Nic tak nepracuje proti nám jako čas?
Nic nepracuje proti nám tak jako čas?

Tazatel Zřejmě vyjadřuje emocionální vztah zájmenným příslovcem – tak
.
Co je nic?
Nic = např. čas. Tak jako čas spojovací výraz vyjadřuje míru přirovnání.,

“V následujících případech mají konstrukce s tak jako funkci příslovečného určení způsobu, jde tedy o větné členy jednoduché věty a čárku před nimi nepíšeme:
Všechno bylo přesně tak jako jindy. Zvedl se tak jako jindy, a přesto ne docela. Každý řetěz je silný jen tak jako jeho nejslabší článek”

Skladb a spisovné češtiny, Novočeská skladba .