led

Čo je pre laika dôveryhodnejšie v tabuľke ohrozenia? Absolútne čísla, alebo percentá?

Sledujem v médiách rôzne mediálne tabuľky nakazených.
Pokiaľ sú napísané stĺpcové grafy s absolútnnymi číslami testovaní/pozitívní (chorí chýbajú, pretože nie každý pozitívny je chorý) pre konkrétny deň, vyzerá to na týždennom, mesačnom grafe „akoby čerti získavali hlasy“,
ale keď som skúsila tieto tabuľky nakresliť v percentách, tj pomer počtu testovaných pre daný deň k počtu nakazených v ten istý deň, (čo znamená počet testovaných za daný deň=100%) vyšli mi iné krivky.
Ktorý graf je dôveryhodnejší a bližší k realite: ten s absolútnymi číslami, alebo ten percentuálny s pomerom test (/nakazený? ako podľa nich poznám čí sa situácia zhoršuje, stagnuje, alebo zlepšuje?

poznámka: Otázka sa nevzťahuje len na ČR, SK. Ide o grafy pre verejnosť aj inde vo svete, nielen u nás.
Nie som profesor matematiky, takže prosím prípadné vysvetlenia pre laikov. Ďakujem.

Nejlepší odpověď
Kepler

Podobnou otázku jsem tady dal: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neni-uvadeni-absolutni-poctu-nove-nalazenych-nesmysl Když otevřeme seznam.cz nebo centrum.cz hned na nás křičí čísla o absolutních počtech. Pokud chceme najít počty na 100 000 obyvatel (tedy ona procenta), musíme trochu zapátrat. To je, myslím, jediný objektivní ukazatel.

Další odpovědi
Pepa25

Základ je počet nakažených, protože ten ukazuje trend šíření nákazy. Podil pozitivních testů je důležitý, ale spíš jen pro potvrzení, že se nám nemění podmínky pro hodnocení vývoje počtu nakažených (tzn. podíl by měl být přibližně stejný). Pokud totiž podíl roste, může to znemenat, že se nestíhají otestovat lidé ve stejném rozsahu a časem nám vyskočí problém s počtem nakažených (pokud podíl poklesne, časem se musí projevit i pokles počtu nových případů).

paul1

Já myslím že objektivnější by byl ukazovatel počet testovaných/počet nakažených a je škoda, že takto není stav každodenně prezentovaný. Bylo by to jednoduché, dávalo by to objektivní obraz a nechápu proč se tak neděje.

Pepa25

A ještě jeden opravdu nepěkný graf: https://www.fa­cebook.com/pho­to?fbid=1015777297298308­7&set=a.10150544053­258087 Nechci nikoho strašit. Předpokládám, že se trend změní – ne díky vládním opatřením, ale díky změně přístupu lidí. To je teď nejdůležitější.

Pepa25

paul> podíl počtu nakažených na provedených testech se samozřejmě zveřejňuje, obvykle v podobě klouzavého průměru za 7 dnů (ten prokázané nákazy neodpovídají dnes provedeným testům, protože výsledky mají zpoždění). Jde hned o 3 graf na oficiáoním webu: https://onemocneni-aktualne.mzcr­.cz/covid-19?utm_source=ge­neral&utm_medi­um=widget&utm_cam­paign=covid-19 Výsledky nejsou vůbec optimistické, podíl pořád roste a blíží se čtvrtině.

led

Pepa25, tak to česká informovanosť je otvorenejšia než slovenská
tá stránka z odkazu je pekná