hmmm

Co je na profesi zubař tak náročného ?

Tím myslím proč je potřeba minimálně lékařská fakulta. To je opravdu tak složitá profese, že na vyvrtání zubu potřebuji bc + mgr + mddr ? Co je na této profesi tak složité ?

Nejlepší odpověď
Šidlo

prosím? bc potom mgr potom mddr?

v česku nie je spojené štúdium?

každý kvalifikovaný zubár musí sám zvládnuť doslova polku hlavy.....kvan­titatívne viac než napr. očný.....a samozrejme, musí vedieť, že napr. bolesť zubov môže byť príznak chorého srdca (stalo sa to Nilesovi v seriáli Frasier.....a to bol akože psychiater a nevedel to.....musel mu to povedať zubár).....takže každý lekár musí poznať celé telo super a ,,svoj odborný orgán" úplne najlepšie…to, že na sk a čr sa to nedeje, nie je chyba medicíny ako takej

inak, 6 rokov na medicíne nie je najdlhšie štúdium…ale končí sa v podstate doktorátom…na PhD. z fyziky treba študovať dokopy od bc. tuším 10 rokov…takže, na riadenie atómovej elektrárne, ktorá má zásadný vplyv na zdravie miliónov ľudí naraz treba toho viac (osobne si myslím, že fyzika (časticová) je najťažšie štúdium vôbec…keďže ho ukončia doslova len géniovia, aj tí sa musia veľmi snažiť)

Další odpovědi
da ny

Studium medicíny, vše přece souvisí se vším ;),
z LF vycházeli po pětiletém souvislém studiu MUDr, nyní MDDr. – není rozděleno na Bc. + Mgr. Ostatní lékaři 6 let.

„Zubař“ dělá konzervační stomatologii, chirurgické výkony, extrakce a protetiku (zde i implantologii). Ortodoncie je další specializace (i zde možné náročnější chirurgické výkony).

První, na co se pacienta lékař/sestra ptá při preventivních prohlídkách je osobní + rodinná anamnéza včetně užívaných léků, alergii…
Extrakce zubů a drobné chirurgické (i složitější) výkony (zánětlivá ložiska, cysty, pihy, kamínky ze slinných žláz aj.) se dělávají i v ordinacích praktických zubních lékařů. Se vším není třeba/možnost být na klinických a nemocničních lůžkových odděleních.
Také se „běhá"při chirurgické odbornosti "zubaře“ na odd. ARO, kde jsou po úrazech a nehodách pacienti poškozeni v oblasti ústní dutiny – zde běžná spolupráce s lékaři ORL.
Na lůžkové části se dělají např. složité rekonstrukce mezičelistních vztahů aj.
U kardiaků, cévařů, diabetiků atp. je třeba před extrakcí upravit medikamentozní léčbu po dohodě s praktickým/od­borným lékařem (aby pacient např. nevykrváel, neutrpěl šok..).
Ordinují a předepisují se léky, antibiotika…
„Lékárna“ každé ordinace je vybavena léky a prostředky zachraňující život včetně povinného Ambuvaku. 3 zubaři v našem okrese sloužili léta na RZP či v záchranných službách jiných subjektů.

Protetika a vše co s ní souvisí vyžaduje mnoho teoretických a praktických zkušeností…

Drap

Stejně náročné jako třeba oční lékař, gynekolog, nebo každá jiná lékařská profese.

led

Dáte si vrtať zub, ošetrovať ústnu dutinu susedovi z horného konca, vrátnikovi krematória, alebo felčiarovi? Keď vás v noci rozbolí zub, kam utekáte, do krčmy (už je po záverečnej), alebo hľadáte pohotovosť, pána doktora, auuúú…
Hovorí sa zúbár, nie je to však len liečiteľ zubov, ale aj celej ústnej dutiny, nielen trhá, ale aj lieči.

gecco

😉
Už i v autě se mi ´hrabe´ pomalu vysokoškolák – a do huby (obecně do integrity mé tělesné schránky) si nechám sáhnout někoho méně vzdělaného??
😉

Nemyslím, že by lékaři ´trpěli´ nadměrným vzděláváním (a vzděláním) – a to ani zubaři ne…

mosoj

Chceš návrat dentistů ? Ty již začali rušit v padesátých létech minulého století.
Jinak bych ti doporučoval studium , aby jsi poznal jestli je to náročné nebo ne.

http://zdravot­nickepravo.in­fo/dentista/

suaeda

Zubaře bych dělat nechtěl. Ale jako děcko jsem chodil zubním dentistovi, který měl tenkrát vystudovanou pouze něco na úrovni střední školy. A pan zubař to byl kvalitní. Naopak dnes může jít člověk k vystudovaném specialistovi a nestojí to za nic. Je to hlavně o lidech kteří jsou pro svoji práci zaníceni, není to jen o studiu. Jen pro zajímavost se někdy podívejte na film „Pravidla moštárny“.