Janeček

Co je Kers?

V F1 se používá na využití kynetické energie.

Nejlepší odpověď
Dandi

KERS, (Kinetic Energy Recovery System), česky systém rekuperace kinetické energie je soustava, která uchovává kinetickou energii, běžně ztrácenou (ve formě tepla) při brzdění a přeměnuje ji na energii elektrickou, která je chována v akumulátorech a je později využitelná pro opětovnou přeměnu zpět na energii mechanickou. Využitím této uchované energie lze dosáhnout krátkodobého zvýšení výkonu monopostu, popř. motocyklu (systém KERS byl již používán v motocyklových závodech) až o 60 kW (80k) na 6,7 sekund v každém kole. V současnosti existují dva typy KERSu: elektrický a elektromechanický. Systém KERS z hlediska ochrany přírody nijak nepomáhá. Podle FIA by měl oživit závody a obohatit je o předjíždění. Pro rok 2009 je používání dobrovolné, od roku 2010 bude tento systém povinný pro všechny týmy.

Celou definici najdete ve zdroji.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/KERS

Další odpovědi
alenka901

KERS znamená ´systém na rekuperaci kinetické energie´ a byl zaveden FIA, aby vývojová komunita formule 1 směřovala k zelenějším technologiím. Kinetická energie je energie, která se nachází v pohybu. Lze si jí představit jako energii, kterou je potřeba vynaložit pro zastavení tohoto pohybu. Například zastavení kola, auta nebo vlaku je o odstranění jejich kinetické energie.

K odstranění kinetické energie obvykle dochází pomocí třecích brzd, čímž se kinetická energie mění na tepelnou energii, která ještě o něco více zahřívá naší planetu. S KERS tato energie není ztracena, ale uložena někde, aby byla využita k pohonu vozu. To ´někde´ může být baterie (chemická energie), setrvačník (mechanická), akumulátor (hydraulická) a mnoho jiných úložišť. Tato uložená energie pak může být znovu použita, aby motor získal výkon navíc. Pravidla povolují maximální výkon KERS 60 kW a uvolněnou energii 400 kJ v jednom kole. Jednoduše řečeno to znamená zvýšený výkon o 60 kW po dobu o něco delší než je 6 sekund v každém kole.

Attack-design

jednoduše zde
Systém schopný znovu využít energii, která by se bez užitku ztratila při brzdění automobilu.

Zdroj: http://auto.id­nes.cz/setrvac­niky-kers-uz-miri-z-formule-1-do-obycejnych-aut-pf3-/automoto.asp?c=A090423_­153801_automo­to_vok