Avatar uživatele
Rokio

Co je ještě vyšší stupeň než psychiatrická léčebna?

Jeden uživatel zde před chvílí napsal, že bych měl mít minimálně ústavní psychiatrickou léčbu. Co je ještě horší?

Záleží na aktuálním zdravotním stavu člověka, jestli skončí:

  • u psychologa
  • u psychiatra
  • v psychiatrické léčebně

Zabezpečovací detence a zdravotní stav spolu nesouvisí. Tam skončí duševně nemocný, který spáchá zločin (nebo čin jinak trestný naplňující znaky zločinu). Pouze hodně špatný psychický stav k tomu nestačí. Takový člověk by maximálně skončil na psychině, i kdyby měl třeba tři závažné psychiatrické diagnózy.

Rovněž platí, že psychiatrická léčba je dobrovolná, pokud pacient splní tři podmínky:

  1. pacient není nebezpečný sobě, ani okolí
  2. pacient nemá léčbu nařízenou soudem
  3. pacient nemá omezenou způsobilost k právním úkonům po stránce zdravotní

Všechny tyto tři podmínky splňuji. O sebevraždu jsem se nikdy nepokusil a nesebepoškozuji se (nejsem nebezpečný sobě) a nepáchám trestnou činnost, činy jinak trestné, ani úmyslné přestupky (nejsem nebezpečný okolí).

To nejhorší, co jsem v životě provedl, bylo nebezpečné vyhrožování, a to jsem spáchal, když mi ještě nebylo ani 18 let. Za tento trestný čin hrozí maximálně jeden rok odnětí svobody. U mladistvých je sazba poloviční.

Nikdy jsem nespáchal vraždu, ani pokus o ni, což jsou činy hodné zabezpečovací detence.

Zajímavá 0 před 231 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

V České republice je zákonně vymezena nejvyšší úroveň péče o duševně nemocné, a to jsou psychiatrické léčebny. Jelikož v Česku neexistuje žádný ještě „vyšší“ stupeň, pokud by se psychický stav člověka ještě zhoršil, mohlo by dojít k převedení do speciálního oddělení této léčebny, kde by byl pod neustálým dohledem.

Pokud by se jednalo o situaci, kdy by byl člověk nebezpečný sobě nebo okolí, tento člověk by byl hospitalizován na uzavřeném oddělení psychiatrie, kde by byl pod stálým dozorem a lékařskou péčí. V případě, že by tento člověk spáchal závažný trestný čin v důsledku své duševní nemoci, mohl by být umístěn do zabezpečovací detence, kde by se kombinovaly omezení svobody spojená s trestem a současně i léčba jeho duševní nemoci.

Pokud však člověk splňuje výše uvedené podmínky (není nebezpečný sobě ani okolí, nemá léčbu nařízenou soudem a nemá omezenou způsobilost k právním úkonům), potom by jeho léčba zůstala na dobrovolné úrovni.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek