postcd

Co je hi-fi amplifier a proč se tak jmenuje?

Doplňuji:
zajímá mě amplifier ne hifi, proč se tak jmenuje a co přesně dělá (počítám že kořenem je slovo amplituda?)

Odpovědi
Jsemtady

Zesilovac. Hifi je jako vysoka kvalita. High fidelity.
Mel by byt analogovy, pac u hudby je analog lepsi jak digital prave kvuli spojitemu signalu hudby.
Doplňuji:
amplify – anglicky zesilovat.
Prostě amplifier je anglicky zesilovač.
Zesiluje to vstupní signál.
Takže třeba u hudby ti jde zvukovej signál (proud sinusoida rozkmitaná dle zvuku) mno a to máš na jednom drátu na vstupu, do druhýho dáš další proud, ale stálej a ten amplifier to jen sečte (třeba +5V k tomu co leze na zvukovým vstupu) a na výstupu ti na drátu vyleze sečtenej silnější proud.
Používá se to protože třebas nějaké malé rádio by nemuselo utáhnout nějaké pořádné reprobedny, byl by z toho tichej zvuk a toto ho prostě zesílí. Mno ale moderní předzesilovače uměj zesílit třebas jen část toho signálu, jako basy atp.
Kdysi třebas byli CDpřehrávače do auta drahé, ale starší cdrom z pc stačilo, jen to mělo na auto reprobedny slabej signál, tak se mezi to dal zesilovač a hrálo to jako blázen 😁

quentos

amplifier se jmenuje amplifier (zesilovač), protože zesiluje – z latinského amplificare „zvětšit“ (to z facere = dělat + amplus, „velký“).

Zdroj: http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=am­plify