Drap

Co je gadosa?

Nejlepší odpověď
annas

Neslyšela jsem, ale uvažovala jsem, že jde zřejmě o odvozené slovo z latinského názvu Gadus chalcogrammus , tj. česky ‚treska pestrá‘.
http://www.pri­roda.cz/slovnik­.php?detail=137599

Podle přípony by mohlo jít o výrobek, např. tresčí játra, která se stále prodávají, nebo v poslední době jsem viděla čistý tresčí olej/tuk nebo dokonce jsem někde zahlédla nabídku na vyčištěný tuk z tresčích jater.

Doplnění
Zřejmě jde o starší název, protože jsem si až po vyhledání vzpomněla na Naučnou encyklopedii II/1 z r. 1940, kterou vydalo Nakladatelství Elsner, a výraz objevila ve významu = „čištěný tuk z jater tresky“.