co je cysta kostí

popis nemoci cysta kostí, z čeho vzniká, prevence a léčba

Odpovědi
Janulka

Definice:
Jde o postižení způsobená přenosem nadlimitních vibrací na ruce. Přenos a působení vibrací na organismus ovlivňují resp. zhoršují další faktory jako intenzita a délka expozice, větší síla stisku nářadí, jeho vyšší hmotnost, špatný technický stav, nepříznivý tvar úchopové části, nefyziologické postavení paže a ruky při práci, vysoká tvrdost opracovaného materiálu, chlad a vlhko. Projevují se nejčastěji jako artrózy, vzácněji jako klinicky němé kostní cysty. V ojedinělých případech byly popsány nekrózy zápěstních nebo záprstních kůstek, které bylo možné vysvětlovat jako následek působení vibrací.

Epidemiologie

Jedná se o postižení zejména u horníků, tunelářů, stavebních dělníků, dřevorubců pracujících s motorovými pilami atd., viz kapitola 3.1. Počet nemocí kostí a kloubů rukou, zápěstí nebo loktů při práci s vibrujícími nástroji a zařízeními, které byly uznány v letech 2003 –2007 za nemoci z povolání, se pohyboval v jednotlivých letech od 14 do 28 případů, celkem bylo uznáno za toto pětileté období 108 případů. Převážně šlo o loketní a zápěstní artrózy.

Patogeneza

Předpokládá se, že vznik jednotlivých onemocnění je následkem sumace drobných traumat, k nimž v důsledku vibrací přenášených na kosti a klouby dochází. Zdá se, že toto onemocnění způsobují zejména otřesy a rázy (nikoliv tedy vibrace o středních a vysokých frekvencích). U artróz je primární postižení lokalizováno ve vibracemi poškozené kloubní chrupavce, u kostních cyst a nekróz se jedná zřejmě o důsledek vibracemi navozené traumatizace drobných cév a jejich následné trombotizace.

Klinické projevy a posudkové hledisko

Klinické i laboratorní projevy artróz, způsobených prací s vibrujícími nástroji a zařízeními, jsou totožné jako u artróz jiného původu. Charakteristická bývá lokalizace artrózy, artrotickými změnami bývá postižen kloub, na který se přenášela energie vibrací a změny bývají často stranově asymetrické. Kostní cysty se klinicky neprojevují a bývají náhodným nálezem na rentgenových snímcích rukou. Vzácnější nekrózy drobných kůstek ruky (nejspíše zápěstních – např. Morbus Kienböck, tj. aseptická nekróza ossis lunati) bývají provázeny bolestí a zduřením v postiženém místě a poruchou hybnosti v oblasti zápěstí.

Za nemoci z povolání mohou být u nás uznávány jen izolované artrózy ručních, zápěstních nebo loketních kloubů a aseptické nekrózy postihující zápěstní nebo záprstní kosti. Teorie, že nadlimitní vibrace přenášené na ruce mohou způsobovat poškození ramenních (glenohumerálních), akromioklaviku­lárních nebo dokonce meziobratlových kloubů nejsou dnes všeobecně přijímány. Kostní cysty se jako nemoci z povolání nehodnotí, neboť se jedná o klinicky němá postižení, která nikdy nevedou k patologickým frakturám ani k jiným nepříznivým následkům a žádným způsobem nesnižují pracovní potenciál pacienta.

Pro objektivní průkaz a určení závažnosti artrózy a aseptické nekrózy je vyžadováno ortopedické a rtg vyšetření. U aseptické nekrózy osis lunati je na rtg snímku zpočátku vidět lehké subchondrální projasnění a zřetelné rozšíření kloubní štěrbiny v důsledku edému chrupavky. V dalším průběhu dochází ke kondenzaci, postupnému zborcení ossis lunati, pseudocystické přestavbě a její deformaci.

Kostní cysty jsou na rtg snímku patrny jako oválná projasnění se zřetelným lemem.

U artróz jsou na rtg snímcích sledovatelné degenerativní změny – protažení hran kloubních plošek, zobákovité osteofyty, zúžení kloubní štěrbiny, nerovnosti chrupavky a subchondrální cysty, někdy volná kloubní tělíska, kalcifikace pouzdra a periartikulárních úponů. U komplikovanějších případů lze použít další vyšetřovací metody (artrografii, artroskopii nebo počítačovou tomografii).

Diferenciálně diagnosticky je nutné vyloučit jiné příčiny osteoartróz nebo kostních změn (vrozené cysty, infekční osteomyelitidy, poúrazové, metabolické, hormonální a jiné degenerativní artrózy, chondrokalcinózu, osteochondritis dissecans apod.)

Léčba

Postiženého pracovníka, u kterého je uznáno ohrožení nebo nemoc z povolání, je nutno trvale vyřadit z rizika vibrací. Rozvinuté postižení není vyléčitelné, různými symptomatickými opatřeními lze zmírnit jen obtíže, které jsou jím způsobeny. Jde zejména o podávání analgetik nebo o fyzikální a rehabilitační léč­bu.

Prognóza

Degenerativní artrotické změny, kostní cysty nebo nekrózy navozené nadlimitními vibracemi přenášenými na ruce po vyřazení z práce, která je způsobila, již dále výrazněji neprogredují. Pokud k progresi později dochází, je většinou jen mírná, odpovídající změněným poměrům v postižené lokalitě. Přestože se jedná o onemocnění nevyléčitelná, lze konstatovat, že život nezkracují a pacienta spíše obtěžují, než aby ho ohrožovala. Osoby, které jsou jimi postiženy, již nikdy nezařazujeme na práce, při kterých by docházelo k přenosu nadlimitních vibrací na ruce ani do rizika přetížení horních končetin.

Zdroj: http://www.oc­cupational_me­dicine.upol.cz/in­dex.html?3_3_4_­2.htm