Avatar uživatele
Bronzový

Co je češství? Co dělá Čecha Čechem? Co nás odlišuje? Čím jsme typický?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podobné otázky zde byly. Pohled se různí, uvedu jen něco.

Projděte si další otázky a odpovědi z archivu
https://www.odpovedi.cz/…
-----
Češství je uvědomění si toho, že patříme k českém národu, k české národní identitě, jsme hrdi na tradice, minulost, na český jazyk atd.

Vzpomněla jsem si na jednu báseň
„Česky mluv a česky zpívej, že jsi Češka nezapírej! Že jsou Čechy domov tvůj, na to vždy jen pamatuj…“

Sice jsem Češka, ale z Moravy, nevadí. I tak jsem hrdá na to, že máme krásnou krajinu, hodně zachovalých památek – Unesco, přírodních chráněných území a rezervací. I když vše není takové, takové, jak bych si přáli, ale jsem jsem zde doma.
.
Líbí se mně i některé tradice – Vánoce, Velikonoce, dožínky, kácení máje atd.

Máme nejen Seiferta či Karla Čapka, kteří milovali český jazyk, stejně jako obrozenci, oceněné filmy, Oceňuji zlalté české ručičky starých mistrů - např. výrobky ze skla či ze dřeva, keramiky atd.

Máme krásné hlavní město, prý hezké dívky – mnohé pracují jako modelky, vyspělé lékařství. Co mě překvapilo, že mám nejhustší síť knihoven - nedávno jsem zaslechla v TV. .
-----
Čím jsme známí kromě zmiňovaného?
Mnozí Češi jsou hrdí na Jágra a pivo. Rádi sledují fotbal a hokej.

Proslavillo nás chalupaření, chov domácích mazlíčků psů a koček.

Typické pro Čechy je nadávání na politiku, někteří vzpomínají na „socialistickou“ minulost, jiní ji zatracují, pletichaření.

Zelenou mají pomluvy, sledování bulvárních plátků, zhoršuje se vyjadřování, častěji se užívají vulgarismy, jazyk hrubne.

Také jsou na denním pořádku různé krádeže, podvádění, pomlouvání, závist, užívání drog, alkoholismus, neustále shánění něčeho – přeplněné markety i ve dnech volna. Vnucování zboží, často nekvalitního atd.

Mnohdy jsme prý odměření k cizinům.

Závěrem verše Jaroslav Seiferta, jediného českého básníka, který získal Nobelovu cenu..

"Krásná jako kvítka na modranském džbánku je ta země, která vlastí je ti. Krásná jako kvítka na modranském džbánku, sladká jako střída dalamánku, do nějž nůž jsi vložil k rukojeti.

Stokrát zklamán, rady nevěda si, znovu vždycky navracíš se domů, stokrát zklamán, rady nevěda si, k zemi bohaté a plné krásy…."

Jaroslav Seifert, výňatek z Písně o rodné zemi

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Co je češství?
Dobré občanství, češství i evropanství od nás vyžadují spolehlivé zakořenění ve vědomí vlastních hodnot v dějinách i kultuře.

Co dělá Čecha Čechem?
Dnes je každý Čech jiný, a přitom stejný. Začlenění do evropského společenství jaksi všechny národy spojuje a češství již nelze tak snadno definovat, protože jsme čím dál blíž k ostatním kulturám.

Co nás odlišuje?
Jazyk, zvyky, vzhled.

Čím jsme typický?
Asi to průměrný Čech tolik nevnímá, proto uvedu komentář někoho, kdo Čechem není:
"Jaký je typický Čech? Studený na povrch; jednou přítelem - přítelem navždy; zdvořilý, cynický, se sklony k černému humoru, mazaný, trochu chaotický a tolerantní."

Zdroj: https://cs.wiktionary.org/wiki /%C4%8De%C5%A1stv%C3%AD


Avatar uživatele
Bronzový

Super otázka, mslím že vůbec nevadí, pokud se o ní diskutuje opakovaně. Přecejen, nejedná se o něco jednoznačného, spíše je to věc názoru. Já myslím, že debila lze potkat všude, stejně jako dobré lidi. Hledal bych tedy spíše tradice a kulturu, než vlastnosti..


Avatar uživatele
Zlatý

Čecha dělá Čechem to, že je "hrdý" na své češství. Měli jsme a máme tolik chytrých, inteligentních lidí, zajímavou historii, krásnou přírodu, hrady, zámky, lesy, smysl pro humor ap. :-))


Avatar uživatele
Zlatý

Vem 1/3 Zemana, přidej 1/3 Klause, dochuť to jednou 1/3 Havla, a máš typickýho Čecha.


Avatar uživatele
Bronzový

Závist, vychytralost, sobectví, lenost, zbabělost, nemorální, podlí, protože jsme pupek světa, za nic nemůžeme, mohou za to církve, Rakousko-Uhersko, Němci, komunisti, Rusáci, Slováci, imigranti, islámisti a.t.d.
Dále švejkovina, zlaté české ručičky je mýtus, za tatíčka Masaryka bylo daleko více reklamací na výrobky, než na výrobky Německé, Francouské a Anglické. Zvláště po druhé světové válce po vyhnání sudeťáků měli výrobky ještě horší kvalitu.
Protože za skopčáků jsme byli mistři v udavačství, bratr udával bratra pro majetek, na černo chované zvířectvo, protifašistickou činnost, gestapo mělo lehkou práci a.p., v udávání dle počtu obyvatel jsme byli zcela bezpečně v Evropě na prvním místě.
Proto si poté zvolili komunisty, kteří slibovali rovnostářství, aby nebylo co sousedovi závidět..


Avatar uživatele
Bronzový

Když se řekne "čecháček" tak si vybavím hlavně závist a cynismus


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že my Češi nevíme úplně přesně, kam bychom se zařadili- jestli v celosvětovým měřítku jsme národem, oplývajícím blahobytem, anebo spíše chudobou.

Bolak, jsem ochotnej uvěřit, že 33periodickejch obyvatel jsou alkoholici, ale myslíš, že 33,period % jsou teplouši? To by bylo o dost více, nežli ty 4% a mohlo dost by to už mohlo ohrožovat zdravý lidi, ty krásný lidi...


Avatar uživatele
Bronzový

kutilstvo

toto nie je na Slovensku také časté, ,,urob si sám" mentalita

plus, máte vzťah ku kýčom......

a hlavne nekonečné rebelovanie proti autoritám - počnúc katolíckou cirkvou končiac EÚ.......


Avatar uživatele
Pokročilý

Zažil jsem toho hodně a to mi můžeš věřit. Naše přesvědčení nás spojuje. To je pro nás typické. Národ pivařů. Jsme středem pozornosti a zároveň srdcem Evropy. Může se zdát že to tak na první pohled není, ale opak je pravdou.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

zjentek: jenže klaus není teplouš ale kikina, a mimo to, k těm 33% se už pomalu blížíme > https://www.seznam.cz/… ;-)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 4172
Zlatý Drap 2582
Zlatý led 1837
Zlatý marci1 1427
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý Kepler 1235
Zlatý quentos 1208
Zlatý ivzez 964
Zlatý mosoj 897
Zlatý gecco 818

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.