ety

Co dělat když sousedi pálí listí a seno na zahradě?

Sousedi v letních teplých dnech pálí na zahradě seno a listí a bůh ví co dál. Je to odporný smrad, nemůžeme kvůli tomu větrat, protože nám to je nepříjemné. Po domluvě s nimi mě odpálkovali s tím, že to dělá každý. Lžou. Dá se to nahlásit na policajtech nebo někde na úřadě? Díky

Nejlepší odpověď
anonym

Zavolej hasiče (v podstatě každé pálení musí být hlášeno), zavolej policajty (kvůli zdokumentování), zavolej hygienu, zavolej třeba MŽP – ochranu přírody…
Ano – sousedi (možná) páchájí přestupky (či dokonce trestné činy) – ale uvědom si, že jsou to sousedi – a nejhorší spory (trváním i důsledky) jsou právě ty sousedské.
___
Pokud můžeš – upozorni nějaké ´ochránce přírody´, kteří si ´všimnou´ jakoby nezávisle na tobě…
😉

Další odpovědi
anonym

Jak je vidět, asi jsi měšťák.Na vesnici se toto pálilo vždycky a nikomu to nevadilo.
Víš, oni ti měšťáci zase dělají jiné věci, které jsou nepříjemné starousedlíkům.
U mých rodičů se také vždycky všechno pálilo a nikomu to nevadilo.Pak ale do několika domů se nastěhovali měšťáci a najednou jim to vadí.Jenže místním zase vadí, že o víkendu tam hrčí sekačka, motorová pila atd.
Když je na to upozorňovali, tak se rozčilovali, kdy to mají dělat když jsou přes týden do večera v práci ( a nebo jedni to mají jako chalupu a jezdí jen na víkendy).

jirkajirka

Mowlo soused má vlčáka psa. Někdy v noci štěká. Já mám 15 slepic když snesou vejce kdákají kohout už od 4 hodin ráno kokrhá. Mohu si jít stěžovat že mne ruší psí štěkot? Sousedi také pálí odpad ze zahrady ,pálím taky.Jen se domluvíme kdy budeme pálit nebo aby nikdo nesušil prádlo v době kdy budeme pálit. Občas soused udělá mejdan dlouho do noci. Neraguji jen zavřu okna občas to vydržím když u mě je mejdan nereaguje on. O pár baráku bydlí zemědělec starousedlík. Na podzim když vyváží hnůj je cítit zápach Den. Mám dělat kravál a posílat stížnosti?? Beru od něj neodstředěné mléko za 12 Kč kupuji brambory,pšenici i hovězí když zabíjí býčka. Tyto problémy ze zkušenosti dělají noví co si postaví nebo koupí dům k rekonstrukci Asi neví že jednou budou taky chtít si udělat na zahrádce ohníček,něco spálit,pořídit si psa,slepičky.­.......A vo tom to je.Ne o zákonech

Nazdar Bazar

Sveď sousedskou válku. :D Ráno tůruj sekačku,pořiď si nějakého rafana,pusť do reproduktorů naplno dechovku atd. A uvidíš jak jim to bude „příjemné.“

jirkajirka

Za komunistu se udávalo.Dnes nová doba se to nahlašuje. Typická vlastnost Čechu.

cynique

U nás (miniměsto s 25 tisíc obyv.) je pálení rostlinných zbytků na záhradě povoleno, resp. je regulováno městskou vyhláškou. V ní je určen čas a povětrnostní podmínky, kdy je pálení dovoleno. „Pred vyhlaškou“ bylo dovoleno pálení 24/7 (resp. nebylo zakázano). Myslím, že když není nejaký rizikový stupeň pro samovznícení na stránkách CHMI, tak se pálit může – když to nejaká vyhláška nižšího řádu (město, obec) neupravuje jinak. Nikdy jsem neslyšel, že by každé palení mělo být hlášeno – jak píše mowla. To snad platí jenom pro palení lihu.

anonym

Zákonem 201/2012 Sb. je zakázáno na otevřených ohništích spalovat cokoli, mimo „suché rostliné materiály“ (§16, odst. 4) – tedy je zakázáno spalovat i vlhké ´cokoli´ (netuším, jak seno, listí a podobné zahradní zbytky před spalováním vysušit tak, aby byl zákon dodržen).
😉
Jo – pravdou je, že povinnost předem hlásit plánované spalování na HZS platí pouze pro podniky a podnikatele (zákon 133/1985 Sb, §76, odst.1, pís. n – pod pokutou až 500.000,–), soukromým osobám je to pouze doporučeno.
Vypalování porostů je pak vždy přestupkem (§7á, odst.1, pís. s – pod pokutou až 25.000,–).
___
To – že se „to dělalo vždy“ je naprosto nedůležité…
😉

cynique

🙂
Já jsem samozřejmě myslel suché rostlinné materiály a ne „ostravské rakety“.

Dle dikce zmíněného zákona je ovšem jeho porušením také použití „kapalného zapalovače grilu“.

jirkajirka

Mowlo soused má vlčáka psa. Někdy v noci štěká. Já mám 15 slepic když snesou vejce kdákají kohout už od 4 hodin ráno kokrhá. Mohu si jít stěžovat že mne ruší psí štěkot? Sousedi také pálí odpad ze zahrady ,pálím taky.Jen se domluvíme kdy budeme pálit nebo aby nikdo nesušil prádlo v době kdy budeme pálit. Občas soused udělá mejdan dlouho do noci. Neraguji jen zavřu okna občas to vydržím když u mě je mejdan nereaguje on. O pár baráku bydlí zemědělec starousedlík. Na podzim když vyváží hnůj je cítit zápach Den. Mám dělat kravál a posílat stížnosti?? Beru od něj neodstředěné mléko za 12 Kč kupuji brambory,pšenici i hovězí když zabíjí býčka. Tyto problémy ze zkušenosti dělají noví co si postaví nebo koupí dům k rekonstrukci Asi neví že jednou budou taky chtít si udělat na zahrádce ohníček,něco spálit,pořídit si psa,slepičky.­.......A vo tom to je.Ne o zákonech

anonym

Jirkajirka – taky jsem žil na vesnici a tohle znám…
😉
A taky jsem zažil, že žena pověsila prádlo a protože sousedi zrovna pálili ´zahradní zbytky´ a foukalo nevhodným směrem, večer uschlé sebrala a dala znovu vyprat.
Taky jsem choval slepice (a krůty a prasata…). Sousedi taky…
😉
Ale vždycky, když nastal nějaký problém, dalo se se sousedy domluvit.
___
Reagoval jsem na dotaz, ze kterého jsem pochopil, že domluvit se (tam) nelze…

anonym

pro jirkajirka
Oni měšťáci si představují, že se odstěhují na vesnici a budou mít ode všeho klid.Ale nikdo z nich nepochopí, že na vesnici se žije jinak než ve městě.Nám vesničanům nevadí hluk od zvířat, smrad z močůvek, hnoje či páleného listí.Protože toto všechno PATŘÍ k životu na vesnici.