no107064

Můžu vlastnit v ČR bramborové dělo?

Můžu vlastnit v České republice bramborové dělo ? popřípadě jak je to se střelbou ?
Doplňuji:
http://youtu.be/7ZzYC­bnlAx8

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud nebude úsťová energie vyšší, než 16 J, můžeš – jinak ne…
Respektive – při úsťové energii 16+ J by se jednalo o zbraň kategorie C, na niž potřebuješ zbroják…
Samostatnou kapitolou je pak výroba takové zbraně – potřeboval bys licenci.

Další odpovědi
marci1

Nejsem odborník na zbraně, ale myslím si, že toto je velmi nebezpečná zbraň. Vlastnictvím BD by se mohlo jednat o porušování zákona o zbraních. Ve Švédsku policie majiteli BD tuto zbraň zabavila a soud jí dal za pravdu ( více ve zdroji ). ☹

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/sved­ska-policie-zabavila-kutilovi-bramborove-delo-fwa-/zpr_archiv.as­px?c=A060413_085526_za­jimavosti_mia

no107064

jj chápu ale úsťová rychlost se odvíjí podle objemu plynů, který tam daná osoba vstříkne, vlasně se to ani nemůže změřit protože každej výstřel má jinou sílu. a výroba, no něco co střílí může být cokoliv kde je nějaká komůrka a otvor ven, kam se dá jen plyn …
no ten ve švédsku s tím ale střílel na parkoviště, že s tím někoho mohl i trefit …

anonym

Nejde ani tak o úsťovou rychlost, jako o úsťovou energii – tedy svou roli hraje i hmotnost (1/2 . m . v2)…
Jasně, že u těchto ´zbraní´ (vyráběných na koleně na nabíjených nikoli standardizovaným střelivem) se těžko určuje, přesto ji lze experimentálně zjistit (např. z dostřelu).
___
Pokud se s tím budeš pohybovat (střílet) na svém pozemku a nikoho nezraníš, asi tě nikdo žalovat nebude – pokud by ale došlo ke zranění, počítej s tím, že by sis to odskákal i s ´chlupama´ – neznalost zákona neomlouvá.
😉